Konkurs Radia Pomorza i Kujaw. Grand PiK za społeczny portret „Wyluzowana ciocia”

Radio PiK jest organizatorem konkursu Grand PiK

Zakończył się Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2023. Główna nagroda trafiła do Adama Bogoryja-Zakrzewskiego z Programu 3 Polskiego Radia. Nagroda ufundowana przez prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego  została przyznana Marii Brzezińskiej, autorce słuchowiska „Balkon”.

Do jubileuszowej, piętnastej edycji Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2023 zgłoszono 29 utworów. Podczas gali w Filharmonii Pomorskiej jury w składzie: Andrzej Brzoska, Agnieszka Czarkowska i Andrzej Zajdel poinformowało, że Grand PiK 2023, ufundowaną przez marszałka Piotra Całbeckiego, przyznano Adamowi Bogoryja-Zakrzewskiemu, autorowi utworu „Wyluzowana ciocia”, zgłoszonego przez Program 3 Polskiego Radia, za wielki profesjonalizm i kulturę  w przygotowaniu  pogłębionego reportażu w formule śledztwa socjologicznego, będącego opisem bulwersującego i drastycznego zjawiska, a jednocześnie portretem społecznym  grupy osób. „Wyluzowana ciocia” to reportaż o zbrodni, która miała miejsce w Poznaniu – o porwaniu w biały dzień i gwałcie w lipcu ub.r. na 14-letniej Katarzynie. Gwałtu dokonał 17-letni Alan O. z polecenia 39-letniej Pauliny K. – kobiety, która zgromadziła wokół siebie grupę młodzieży.

Kolejne nagrody Grand PiK 2023

Przyznano także inne nagrody. Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, została przyznana Alicji Pietruczuk i Lechowi Pilarskiemu, autorom utworu „Pamięć znaczy życie”, zgłoszonego przez Radio Białystok, za wzorcową audycję dokumentalną  o powstańcu styczniowym Konstantym Kalinowskim,

Nagroda Specjalna ufundowana przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza została przyznana Magdalenie Skawińskiej („Nikifor z trójkąta”) i Maciejowi Kuberze – realizatorowi dźwięku ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Nagroda prezydenta Torunia Michała Zaleskiego trafiła do Anny Rębas za „Wagner wraca do domu” (Polskie Radio Gdańsk). Trofeum ufundowane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji zostało przyznane Dominikowi Gilowi za „Powrót z frontu” z PR Lublin.

Nagroda prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego została przyznana Marii Brzezińskiej, autorce słuchowiska Balkon, zgłoszonego przez Polskie Radio Lublin, za poetyckie przedstawienie realistycznego  oblicza starości. Nagroda im. Michała Jagodzińskiego, które ufundowało Polskie Radio PiK, została przyznana Kamili Litman za „To są właśnie Nowinki” z PR Łódź.

Nagroda Główna Akademickiego GP, ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, została przyznana  Marii Wasyliewej, autorce utworu „Moja wojna” zgłoszonego przez Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) za emocjonalną opowieść młodej osoby próbującej znaleźć swoje nowe miejsce poza ojczyzną ogarniętą wojenną pożogą.

Były też wyróżnienia. Ufundowane przez prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej w Aleksandrowie Kuj. zostało przyznane Żanecie Walentyn z Radia PiK, autorce utworu „Wielka wojna małych i dużych”. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy przyznały swe wyróżnienia Dominice Dębskiej („Bez lęku”) z PR Białystok.  

Udostępnij: Facebook Twitter