Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Zaliczą go wszyscy, którzy do niego przystąpią. Warto jednak starać się o jak najlepszy wynik, bo rezultat jest istotny dla rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
We wtorek (23 maja) pierwsza część egzaminu ósmoklasisty. W ciągu trzech dni – od 23 do 25 maja (wtorek-czwartek) każdy z uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej ma obowiązek przystąpić do trzech egzaminów w formie pisemnej: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.
Rozpoczynamy od j. polskiego. 4361 ósmoklasistów z Bydgoszczy powinno przystąpić do egzaminu na koniec podstawówki. Od jego wyników zależy, czy dostaną się do wybranych szkół.
W przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma poprawek, bo nie można można go nie zdać. Do zaliczenia wystarcz samo podejście.
Dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych jest jedna bardzo istotny – jest kluczowy dla efektu rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej.
Rozpoczyna się we wtorek (23 maja) o godz. 9 rano. Pierwszego dnia ósmoklasiści mierzą się z pytaniami z języka polskiego. W ciągu 120 minut mają odpowiedzieć na serię pytań zamkniętych i otwartych oraz napisać dłuższą wypowiedź na jeden z dwóch podanych tematów (rozprawka bądź opowiadanie).
W środę ósmoklasiści zdają matematykę, w czwartek – język obcy. W całym kujawsko-pomorskim do egzaminu podejdzie ponad 27,8 tys. uczniów. 607 z nich to Ukraińcy. Wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca.