W tym roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego obchodzi swoje setne urodziny. Jubileusz zostanie uczczony w wyjątkowy sposób. Obrazy ze zbiorów bydgoskiego muzeum zostaną zaprezentowane w Pałacu w Ostromecku. Wernisaż już 27 maja.
Pomysł na wystawę prac z kolekcji sztuki Muzeum Okręgowego nie jest przypadkowy. 2023 to rok jubileuszowy dla naszego muzeum, które obchodzi stulecie istnienia. W Bydgoszczy świętujemy też rok Andrzeja Szwalbego. – Te dwie okazje stały się impulsem do tego, żeby pomyśleć o ekspozycji która będzie prezentowana w Ostromecku. To inicjatywa wspólna dyrektorów Wacława Kuczmy i Marzeny Matowskiej z MCK-u. Te dwie instytucje ze sobą współpracowały, pragnąc stworzyć wizytówkę w Ostromecku. To miejsce licznie odwiedzane przez turystów, którzy nie zawsze mają okazję zobaczyć nasze muzeum – mówi dr Monika Kosteczko-Grajek, kuratorka wystawy.
W pałacowym wnętrzu znalazło się około 35 dzieł. Będą prezentowane w sali na piętrze. Muzealnicy przyznają, że chcieli kontynuować myśl aranżacyjną, która oddaje wnętrze pałacowe. Stworzyli klimat, dzięki któremu odwiedzający wystawę nie poczują się jak w muzeum, lecz „na herbatce” u właścicieli pałacu. Okrągły jubileusz daje okazję aby pochwalić się dziełami, które w zbiorach muzeum są najcenniejsze.
Nie przegap ciekawych wydarzeń – zapisz się do naszego newslettera!
Autoportret Wyczółkowskiego i współczesne malarstwo
Nowy Pałac w Ostromecku został wybudowany w połowie XIX wieku. Muzealnicy chcą cofnąć się w czasie do tego okresu. Stąd na pałacowych ścianach zawisło wiele obrazów XIX-wiecznych malarzy. Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego słynie jednak polskiej sztuki powojennej. Jej też w Ostromecku nie zabraknie. – Przejdziemy płynnie do nowoczesności, w tym awangardy. Będzie też mrugnięcie oka w stronę widza. Na wystawie znalazło się kilka obrazów współczesnych z lat 70. XX wieku, z takiej sztuki w Bydgoszczy słyniemy – dodaje kuratorka wystawy. Obrazy zostały wyeksponowane w nowoczesny sposób, nawiązując równocześnie do układu dywanowego stosowanego często w pałacach. Kompozycja została ułożona tak, że wszystkie prace ze sobą współgrają – kolorystycznie i tematycznie. Wszystko to tworzy harmonijną całość. Prace nad tym ułożeniem obrazów zajęły zespołowi muzeum sporo czasu. Każda z czterech ścian pokoju prezentuje inną tematykę. Są to: portrety, przedstawienia historyczne i w nurcie akademizmu, sielanka.
– Sielankę rozumiemy jako stan umysłu, strefę przyjemności. Miłe chwile, herbatka w ogródku – to wszystko , z czym nam się pałac w Ostromecku kojarzy – tłumaczą muzealnicy. Ostatnią ścianę wypełniają pejzaże. Całości dopełnia pałacowy portret nad witrynką i dwie kwietne, martwe natury zawieszone nad pianinem.
W Pałacu Nowym w Ostromecku znalazły się prace artystów mniej znanych, jak i gwiazd malarstwa. W części portretowej nie mogło zabraknąć autoportretu patrona muzeum, czyli Leona Wyczółkowskiego. Są też dzieła Vlastimila Hoffmana, Karola Mondrala, Wojciecha Weissa czy Tymona Niesiołowskiego. Na uwagę z pewnością zasługuje „Ofelia leżąca na grobie ojca” Pantaleona Szyndlera. W świecie miłośników sztuki popularnością cieszą się prace Tamary Łempickiej. W Ostromecku co prawda nie znajdziemy jej obrazu, jednak kuratorzy wystawy polecają dzieła Leokadii Łempickiej, , której kolekcję prac posiada bydgoska instytucja.
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wraz z Miejskim Centrum Kultury zapraszają na wernisaż wystawy, który odbędzie się 27 maja o godzinie 16. Kolekcję obrazów będzie można podziwiać w pałacowej scenerii do końca roku. Wejście na wystawę będzie możliwe po uiszczeniu symbolicznej opłaty. W czasie wycieczki do Ostromecka, warto również zajrzeć na wystawę starych fortepianów. Kolekcja wciąż się powiększa.