Nowy plac zabaw w Fordonie już służy dzieciom / B.Witkowski/UMB
– Dzięki Anthony’emu, który mnie dziś zastępował, miałem mniej pracy – żartował prezydent Rafał Bruski na konferencji prasowej, która odbyła się nowym placu zabaw w Fordonie. Dzieci z niego już korzystają. Bawił się także ośmioletni Anthony Healy. Jako zwycięzca konkursu plastycznego poświęconego Bydgoszczy swoich marzeń miał prawo w Dzień Dziecka być prezydentem miasta.
Nowy, niezwykle kolorowy plac zabaw, działa od maja przy ul. Rzeźniackiego przy Szkole Podstawowej nr 65, obok przedszkola i pływalni Ikar na osiedlu Szybowników. Uczniowie najmłodszych klas SP 65 mają dla siebie osobny budynek. Plac zabaw jest usytuowany tuż obok niego. Jest oblegany przez najmłodszych. Widać to było doskonale podczas czwartkowej (1 czerwca) konferencji prasowej. Dzieci z przedszkola i szkoły bawiły się na placu doskonale.
– Dziś Dzień Dziecka, szczególny dzień. Niech nasze dzieciaki świętują każdego dnia. Jesteśmy na nowym placu zabaw, który powstał dzięki decyzjom mieszkańców w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest ze mną Anthony, zwycięzca konkursu plastycznego. Nagrodą był pobyt w ratuszu i prezydencka funkcja. Miałem okazję mieć dziś nieco lżejszy dzień w pracy – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – Zachęcam mieszkańców do zgłaszania projektów do nowego Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Widać tutaj jego efekty – dodaje.
– Dziękuję za wszystkie głosy oddane na nasz projekt, integracyjnego placu zabaw. Bardzo nam zależało, aby ten plac miał urządzenia dla dzieci z niepełnosprawnościami, ponieważ w naszej szkole jest wiele klas integracyjnych, w których uczą się dzieci z różnymi dysfunkcjami i tak się stało. Aktywność lokalnej społeczności ma bardzo duże znaczenie. Zachęcam do zgłaszanie swoich projektów, bo możecie spełniać swoje marzenia – powiedziała dyrektorka SP 65, Małgorzata Rogowska.
Bydgoski Budżet Obywatelski – zgłaszanie projektów
Jeszcze do 6 czerwca, do godziny 12, można zgłaszać projekty do nowej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Formularz wniosku jest TUTAJ. Obecnie jest ich ponad 400.
Niezmienne w puli BBO jest około 16 milionów złotych przeznaczonych na pomysły mieszkańców. Większość inwestycji BBO realizowana jest przez firmy lokalne, stąd miasto nie planuje oszczędności. W obecnej edycji BBO zaszły zmiany wprowadzone na podstawie konsultacji społecznych. Mieszkańcy mieli możliwość wypełnienia ankiety oraz uczestniczenia w spotkaniach z przedstawicielami miasta i Rady ds. Partycypacji Społecznej. Większości osób oraz wielu ekspertom spodobał się pomysł, aby zadania BBO mogły być realizowane również na terenach niemiejskich np należących do spółdzielni mieszkaniowych, otwartych i ogólnodostępnych.
Uwaga – na terenach niemiejskich będzie można zgłosić inwestycje sportowe lub rekreacyjne i nie będą mogły mieć charakteru drogowego (parkingi, chodniki, drogi dojazdowe, oświetlenie); na jednym osiedlu w danym roku będzie możliwa realizacja tylko jednego zadania na terenach niemiejskich.
Wprowadzono również możliwość zwiększenia dofinansowania realizowanych projektów przez właścicieli tych terenów. Warunkiem podjęcia inwestycji na takim terenie będzie oświadczenie właściciela działki o zapewnieniu przynajmniej 15 lat dostępności dla mieszkańców oraz ponoszeniu kosztów utrzymania zrealizowanego projektu także w okresie co najmniej 15 lat.