Do Polski znów zawitała fala upałów. Synoptycy prognozują temperaturę powyżej 35 stopni. W tym czasie należy dobrze się nawadniać, najlepiej wodą. Dobrej jakości wody możemy napić się z bydgoskich kranów. Jest ona nawet lepsza od butelkowanej.
Pijemy wodę z kranu
Bydgoska kranówka jest bezpieczna i gotowa do picia bez dodatkowej filtracji. Woda sprawdzana jest na bieżąco. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja wykonują w swoim laboratorium, a także przez Sanepid, ponad 250 badań w miesiącu.
W 2012 roku przeprowadzono badanie jakości wód butelkowanych. Testom poddano dwanaście różnych wód oraz wodę z ujęcia w Lasie Gdańskim. Wyniki pokazały, że pod względem zawartości minerałów woda bydgoska zajęła drugie miejsce jako woda średniozmineralizowana. W wakacje za darmo można napić się bydgoskiej wody w dwóch punktach. Na ul. Mostowej oraz na Wyspie Młyńskiej w godz. 11.30 – 19.30 stoją saturatory. Woda do nich doprowadzona jest bezpośrednio z sieci.
Jakość bydgoskiej wody
MWiK co kwartał przeprowadza obszerną kontrolę jakości uzyskiwanej wody z dwóch ujęć: wód podziemnych „Las Gdański” oraz wody powierzchniowej z Brdy „Czyżkówko”. Dzięki stawom infiltracyjnym woda z rzeki przechodzi podobny proces filtracji jak woda głębinowa, przez co nabiera cech wody głębinowej. Raporty o jakości wody dostępne na stronie internetowej MWiK.
Woda w bydgoskich kranach jest raczej twarda. Oznacza to, że jest bogata w magnez i wapń, a także posiada inne pierwiastki, takie jak: żelazo, mangan czy glin. Te składniki są wskazane w wodzie przeznaczonej do picia ze względów zdrowotnych. – W wodzie z ujścia przy ul. Gdańskiej występuje lit. Jest on naturalnym antydepresantem. To jedyna w Polsce woda z lasu zawierająca ten pierwiastek. W sieci woda może się mieszać. Chociaż mieszkańcy tzw. górnego tarasu (Wyżyny, Kapuściska, Szwederowo, Wzgórze Wolności, Błonie) powinni mieć wodę z Czyżkówka, a Śródmieście, Leśne i Fordon z Lasu Gdańskiego – informuje MWiK.
Dlaczego warto pić wodę?
Przyjmuje się, że człowiek powinien dostarczać 1 ml wody na 1 kcal spożywanego pokarmu lub 30 ml na 1 kg (albo 1litr na 30kg) masy ciała, co w praktyce przekłada się na około 1,5 – 3,5 litrów wody dziennie. Wraz ze wzrostem aktywności ruchowej oraz temperatury otoczenia należy zwiększać jej spożycie. Możesz też podzielić swoją aktualną wagę przez 30 – wtedy dokładnie będziesz wiedzieć ile pić wody dziennie. Dobre nawodnienie wpływa na zdrowszy wygląd. Cera robi się bardziej promienna, redukują się worki pod oczami. Zmarszczki stają się mnie widoczne i wzmacnia się kondycja włosów i paznokci. Woda zwiększa sprawność ciała i umysłu. Warto dodać, że wzmacnia też naszą odporność. Większość witamin rozpuszcza się w wodzie, więc odwodniony organizm nie przyswaja ich dobrze. W piramidzie żywienia woda znajduje się razem z warzywami i owocami na najważniejszym poziomie. Picie wody z kranu przynosi także korzyści dla środowiska, ponieważ zużywamy mniej plastikowych butelek.
Kiedy pić wodę?
Wodę należy pić regularnie, najlepiej małymi łykami i w nie za dużych ilościach. Lepiej jest pić częściej a mniej niż dużo za jednym razem. Wypicie naraz dużej ilości wody może spowodować szybsze wypłukiwanie soli mineralnych (sodu, potasu) z organizmu.
Nie powinno się pić w trakcie posiłków ponieważ zmniejsza to stężenie enzymów trawiennych, a to utrudnia trawienie. Powoduje to również, że spożywany pokarm zlepia się z żołądku, a to z kolei sprawia, że aby się najeść trzeba zjeść więcej. Najlepiej wypić szklankę wody 10 minut przed i po jedzeniu. Pragnienie, samo w sobie, jest już sygnałem ostrzegawczym naszego organizmu, że jesteśmy odwodnieni. Dlatego nie doprowadzajmy do stanu, kiedy już bardzo chce się nam pić, ale też nie pijmy na siłę wtedy, kiedy naprawdę nie chce nam się pić.