Katarzyna Gębarowska, prezeska fundacji Fotografistka, poprowadzi spacer śladami dawnych atelier fotograficznych w Bydgoszczy. Uczestnicy dowiedzą się, gdzie zrobiono pierwsze zdjęcie w naszym mieście i kto fotografował Polę Negri.
Specjalna wycieczka po „fotograficznej” Bydgoszczy odbędzie się w niedzielę (30 lipca). Spotkanie o godz. 12 przy ul. Długiej 27. Jest bezpłatna, ale obowiązują zapisy (chętni proszeni są o wiadomość na adres: info@fotografistka.pl).
Po drodze uczestnicy poznają dziesięć miejsc i dowiedzą się o tajemnicach związanych z zakładami fotograficznymi w Bydgoszczy, faktach i anegdotach. – Wędrując od jednego przystanku do drugiego, dowiecie się m.in. w którym zakładzie działała pierwsza elektryczna winda w mieście, która kobieta jako pierwsza prowadziła własną pracownię fotograficzną w Bydgoszczy, a także który z bydgoskich fotografów wykonał portret słynnej Poli Negri – zachęca Katarzyna Gębarowska.
Trasa spaceru rozpoczyna się przy ulicy Długiej 27, bo tam w pracowni fotografa S.H. Cohna powstał najstarszy zachowany dagerotyp z Bydgoszczy. Kolejne przystanki prowadzą przez malownicze stare miasto, ulicę Gdańską, plac Wolności, aż do ulicy Pomorskiej, gdzie znajduje się mural przedstawiający Jadwigę Szopieraj – jedną z bydgoskich pionierek fotografii zawodowej. Mural powstał w 2016 roku, pozostawiając trwałą pamiątkę po tej niezwykłej postaci. Bydgoscy pionierzy fotografii pozostawili po sobie bogate dziedzictwo nie tylko w postaci studyjnych fotografii wykonanych na zamówienie, ale również w formie zdjęć miasta.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Bydgoszczy