Senat Politechniki Bydgoskiej przyjął w piątek (14 lipca) uchwałę, która umożliwia złożenie wniosku do ministerstwa edukacji i nauki o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. Kadra dydaktyczna liczyć będzie ponad 140 nauczycieli akademickich, w tym 110 medyków. Bazę kliniczną stanowić będzie łącznie kilkanaście szpitali i placówek medycznych.
Politechnika skompletowała niezbędną dokumentację, która ma ponad 1000 stron i zawiera m.in. charakterystykę i program studiów, opis warunków i sposobu realizacji kształcenia oraz wykaz wykładowców. Kadra dydaktyczna liczyć będzie 147 nauczycieli akademickich, w tym 110 medyków. Wśród nich jest 8 profesorów, 12 doktorów habilitowanych, 91 doktorów oraz 36 lekarzy medycyny.
W ciągu ostatnich 20 tygodni na uczelni trwały także prace związane z pozyskaniem środków finansowych, opracowaniem koncepcji budowy prosektorium i centrum symulacji medycznych oraz zabezpieczeniem bazy klinicznej dla przyszłych studentów Wydziału Medycznego PBŚ.
– Dziękuję całemu zespołowi pracującemu tak intensywnie nad uruchomieniem kształcenia na kierunku lekarskim, na czele z prorektorem ds. rozwoju oraz prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich. Pragnę podkreślić, że tworząc Wydział Medyczny opieramy się przede wszystkim na doświadczonej kadrze medyków, co potwierdzają takie nazwiska profesorów jak Harat, Araszkiewicz czy Pawlak-Osińska. Stawiamy także na dobre zaplecze kliniczne związane z różnymi dziedzinami medycyny, gwarantujące szeroki dostęp do infrastruktury medycznej, nowoczesnego sprzętu i aparatury badawczej oraz zróżnicowanych grup pacjentów – mówił na konferencji prasowej prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej.
Miasto chce przekazać szpital na Kapuściskach
Przypomnijmy, że prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zaproponował, że uczelni zostanie przekazany Wielospecjalistyczny Szpital Miejski. Uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli radni.
Politechnika zawarła także umowy o współpracy z 11 szpitalami i placówkami medycznymi. Studenci będą uczyć się i praktykować w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Centrum Onkologii w Bydgoszczy czy Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Na liście placówek są także: Nowy Szpital w Świeciu, Szpital Eskulap w Osielsku oraz bydgoskie przychodnie Bajka, Leśna, IKAR i Vitamed.
– Lista placówek nie jest zamknięta. Jesteśmy w przededniu podpisania stosownego porozumienia z Wojewódzkim Szpitalem Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy. Wniosek akredytacyjny o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim złożymy na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku – mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju.
W grudniu 2023 roku Politechnika Bydgoska planuje powołanie w strukturach uczelni Wydziału Medycznego. Zgodnie z założeniami, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć się w październiku 2024 roku. Grupa studentów pierwszego roku liczyć będzie 60 osób.