Wolontariusze Szlachetnej Paczki z Bydgoszczy pakują dary dla rodzin /Fot. Szlachetna Paczka Kujawsko-Pomorskie
Szlachetna Paczka działa w całym kraju. W Bydgoszczy poszukiwanych jest ponad 100 wolontariuszy Działają oni w swoich lokalnych społecznościach, docierają do rodzin czekających na wsparcie – poznają ich historie i najważniejsze potrzeby. Umożliwia to bezpośrednią pomoc najbardziej potrzebującym: samotnym rodzicom, seniorom, osobom dotkniętym chorobą czy niepełnosprawnością.
W 2022 roku w Szlachetną Paczkę włączyło się ponad 12 tys. wolontariuszy i wolontariuszek. Odwiedzili niemal 23 tys. rodzin i zdecydowali o włączeniu do programu prawie 15,5 tys. z nich.
W tym roku rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki ruszyła wcześniej. Do programu, w całej Polsce, można zgłaszać się od 11 lipca. Poszukiwanych jest 9,5 tys. wolontariuszy ze wszystkich województw Polski. W Bydgoszczy zostało utworzonych siedem rejonów: Bartodzieje, Błonie/Białe Błota, Fordon, Śródmieście, Wyżyny, Czyżkówko i Łęgnowo.
– Poszukujemy ponad 100 osób w Bydgoszczy chętnych dołączyć do wolontariatu. Szacujemy, że odwiedzimy w tym roku około 250 rodzin – mówi Marceli Dawidziak, koordynator regionalny Szlachetnej Paczki z Bydgoszczy.
Zgłoszenia można już wysyłać poprzez formularz dostępny na stronie www.szlachetnapaczka.pl. Po przesłaniu swojej kandydatury – w przeciągu dwóch dni – zgłosi się do nas rekruter.
– Po odbyciu pozytywnej rozmowy rekrutacyjnej podpisuje się dokumenty. Potem nowych wolontariuszy czeka szkolenie wdrożeniowe, po którym można ruszać do rodzin – dodaje.
Poszukiwani są wolontariusze odwiedzający rodziny, ale i tacy, którzy chcą posiadać dodatkowe role: lider, koordynator, specjalista.
Czym zajmuje się nowy wolontariusz w Szlachetnej Paczce?
Przed udaniem się do rodziny, osoba rozpoczynająca swoją przygodą ze Szlachetną Paczką przechodzi szkolenie. Każdy wolontariusz otrzymuje określoną liczbę rodzin oraz rolę do wypełnienia. Do podopiecznych wybierają się dwie osoby. Jeden z wolontariuszy jest prowadzącym, a drugi towarzyszącym. Jeśli po rozmowie i wypełnieniu kwestionariusza zdecydują o przyjęciu rodziny do programu, wpisują opis rodziny do bazy rodzin SP, który jest otwierany kilka tygodni przed „Weekendem Cudów”, czyli finałem akcji. Wtedy do rodzin dostarczane są paczki (16-17 grudnia). Wcześniej wolontariusze kontaktują się z darczyńcami, którzy wybrali rodziny z bazy.
Oprócz pomocy materialnej, rodziny mogą otrzymać wsparcie: psychologiczne, medyczne-specjalistyczne lub prawne.
Szlachetna Paczka. Daj siebie drugiemu człowiekowi
– Szlachetna Paczka to takie miejsce, gdzie spotykają się wolontariusze, którzy zmieniają świat na dobre. Zmieniają świat swój własny, ale zmieniają przede wszystkim świat osób, które w lokalnej społeczności potrzebują pomocy. Pan Tomek po wypadku ma kłopoty z poruszaniem się. Dzięki Szlachetnej Paczce ma nową łazienkę w mieszkaniu. Pani Maria z Warszawy, powiedziała, że najważniejszą rzeczą, którą otrzymała w Szlachetnej Paczce jest wolontariusz. To drugi człowiek, który się z nią skontaktował, poświęcił jej czas, dał dobre emocje, pozwolił uwierzyć, że nie wszyscy są obojętni. W pędzącym świecie trzeba się zatrzymać, zauważyć drugiego człowieka i po prostu z nim pobyć – przekazuje Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.
Jeszcze przed „Weekendem Cudów” wolontariusze zorganizują „Studniówkę Szlachetnej Paczki”. W całej Polsce odbywać się będą imprezy, na których będą przypominać o wartościach programu i promować wolontariat. W naszym regionie odbędzie się ona w Toruniu.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!