Marek Gawiński z Kujawsko-Pomorskiego Domu Ukraińskiego / Fot. Roman Laudański /
W sobotę 22 lipca od godz. 10.00 do 14.00 Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński zaprasza na dzień otwarty. Tu cudzoziemcy mogą uzyskać wszechstronną pomoc.
W sobotę w Kujawsko–Pomorskim Domu Ukraińskim cudzoziemcy będą mogli załatwić swoje sprawy. Dziewięćdziesiąt procent interesantów to Ukraińcy, ale ostatnio pomocy szukali tu np. obywatele krajów afrykańskich.
W Kujawsko–Pomorskim Domu Ukraińskim przy ul. Jezuickiej 5 cudzoziemcy mogą uzyskać pomoc prawną, legalizacyjną, pomoc w znalezieniu zakwaterowania, pracy, a także psychologa. Codziennie trafia tu kilkanaście lub kilkadziesiąt osób z prośbą o pomoc.
– Są wnioski związane z opieką nad dziećmi, a trafiają się także wnioski o sprawy rozwodowe – mówi Marek Gawiński z Kujawsko–Pomorskiego Domu Ukraińskiego. – Ktoś może mieć problem z wynajmem mieszkania. Ostatnio eksmitowano ojca opiekującego się dzieckiem. Musieliśmy pomóc, znaleźć inne lokum.
W zeszycie, w którym odnotowują wszystkie udzielone porady, ostatnia jest pod numerem 500. W ciągu dwóch miesięcy wykorzystali pulę pieniędzy z konkursu na darmowe tłumaczenia. Teraz odbywa się to już odpłatnie.
Tu również można znaleźć pomoc w wypełnianiu wniosków do poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta (PESEL, mObywatel, profil zaufany) Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pomoc dotyczy również założenia firmy w Polsce. Dla młodszych przygotowano również zajęcia plastyczne, muzyczne, będą także zajęcia taneczne. Tu również odbywają się kursy języka polskiego dla cudzoziemców. Skompletowana grupa ruszy z zajęciami od września.
– Zajęcia odbywają się w naszej salce konferencyjnej – mówi Marek Gawiński.
Na zleceniu Urzędu Miasta Bydgoszczy prowadzony jest tu magazyn pomocy Bydgoszcz – Ukrainie. – Prosimy o dary dla obcokrajowców – dodaje Marek Gawiński. – Zawsze potrzebujemy długoterminowej żywności, środków czystości i podstawowych leków. Dostaliśmy od miasta ubranka dla dzieci oraz łóżeczka. Na początku tygodnia trafią na Ukrainę. Kupiliśmy apteczki oraz opaski uciskowe, które trafią na front.
Wolontariusze dowożą dary do Rawy Ruskiej, a po przekroczeniu granicy przekazują je ukraińskiej organizacji charytatywnej „Patriot UA”, która rozwozi pomoc do miejsc wskazanych przez Dom Ukraiński.
Największym problemem dla cudzoziemców jest wynajem mieszkania, znalezienie pracy. – Staramy się pomagać w znalezieniu pracy – dodaje Marek Gawiński. Dla mężczyzn najwięcej ofert jest w zawodzie spawacza, ślusarza, szlifierza, elektryka, budowlańca, elektromontera. A jeśli chodzi o pracę dla kobiet, to oferowana jest w gastronomii, na liniach produkcyjnych w różnych zakładach. Mamy również firmę zajmującą się outsourcingiem pracowniczym. Szukamy takich, które chcą zatrudniać cudzoziemców i sami ich tam delegujemy.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!