„Powroty” w Starym Fordonie / Fot. B.Witkowski / UMB
W Starym Fordonie powstał projekt „Powroty” wykorzystujący archiwalne fotografie mieszkańców. Po jego zakończeniu zdjęcia pozostaną lokalną atrakcją.
Pomysłodawczyni – Ewa Raczyńska-Mąkowska, w mediach społecznościowych tak opisała okoliczności powstania projektu: „Rewitalizacja to proces. Stary Fordon jest w procesie. Rewitalizacja Rynku i nabrzeża, zakończenie remontów niektórych budynków mieszkalnych to najlepszy czas na przygotowanie się do „Powrotów” – tak nazwałam swój projekt. Wykorzystuję w nim zdjęcia z Państwa archiwów, zdjęcia osób, rodzin, mieszkańców Starego Fordonu – tych żyjących i tych, których już nie ma. W 2023 roku mija 50 lat od włączenia Fordonu do granic Bydgoszczy. Ta symboliczna data utraty praw miejskich w połączeniu z trwającą rewitalizacją skłoniła mnie do myślenia o symbolicznym powrocie mieszkańców do swojego miasteczka. Ich artystycznie opracowane wizerunki zaczną pojawiać się w przestrzeni w kolejnych miesiącach tego roku od wiosny. Fordon to ludzie – różnorodność kulturowa, przywiązanie do miejsca, lokalny koloryt, historia, a w konsekwencji poczucie traconej tożsamości i proces jej ratowania, POWROTU, który ma teraz miejsce. Projekt uzupełnią imprezy towarzyszące, zaś finał zaplanowany jest na 7 października.
– Mamy już dużo starych zdjęć, nasze archiwum stale się powiększa – dodaje Rafael Prętki ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, które wspiera projekt. – Stare zdjęcia są wkomponowane w krajobraz Starego Fordonu. Byli mieszkańcy po prostu tutaj wracają.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!