Zebrali elektrośmieci, a następnie wyruszyli w 500-kilometrową trasę szlakiem parków narodowych. Pierwszy przystanek akcji Cycling Recycling 2022 miał miejsce w parku nad Kanałem Bydgoskim.
W piątek (29 lipca) edukacyjny ekopeleton wyruszył z Bydgoszczy. Na jego czele stanął organizator i pomysłodawca akcji, Dominik Dobrowolski. Już po raz siódmy zebrał grupę miłośników przyrody, aby wspólnie wyruszyć w trasę po polskich miastach. W czasie podróży uczestnicy zbiorą setki kilogramów elektrośmieci, będą edukować i zachęcać do dbania o środowisko. Finał akcji odbędzie się w Poznaniu.
– Zaśmiecanie nie jest czynem mało szkodliwym społecznie. Lasy Państwowe każdego roku wydają ponad 50 mln zł na oczyszczanie środowiska ze śmieci. To są nasze pieniądze, podatników – wydawane na to, żeby posprzątać po kimś, kto to środowisko zaśmieca. Jest dużo ludzi dobrej woli. My przyjechaliśmy tutaj po to, żeby zachęcać do tego, aby nie śmiecić. Chcemy dawać dobry przykład – mówi Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i organizator akcji Cycling Recycling.
Dobrowolski podkreślał, że pomysł na zorganizowanie akcji narodził się w czasie jednej z jego wypraw kajakowych. Nawet 80 procent zanieczyszczenia wody, w tym Morza Bałtyckiego, pochodzi z lądu. -Wyskoczyłem więc z kokpitu kajaka i przesiadłem się na rower. Na początku przejechałem Morze Bałtyckie dookoła, ponad 6000 kilometrów. Potem wróciłem do Polski, wsiadłem na rower i tak jeżdżę co roku, to już siódmy raz. Mam w wakacje trochę wolnego czasu. Wiem, że inni również. Namawiam ludzi, mówię do nich słuchaj, zamiast smażyć się na plaży w tym roku wsiądź na rower, zjedź ze mną kawałek Polski, zrobimy coś fajnego dla świata, dla naszego kraju, dla naszej przyrody.
Cycling recycling 2022 promuje zero waste. Jak mówi Dominik Dobrowolski, jedyne ślady jakie chce po sobie pozostawić, to ślady stóp na piasku i ślady bieżnika na ścieżce rowerowej.
– Naszym obowiązek w czasie akcji Cycling Recycling 2022 jest przemierzenie tych kilkuset kilometrów, spotkanie się z kolejnymi tysiącami ludzi, przekazanie treści edukacyjnych i oczywiście zebranie elektrośmieci, które trafią do recyklingu. Oto w tej akcji chodzi – dodaje na koniec.