Flisackie łodzie na Festiwalu Wisły / Fot. B.Witkowski/UMB
W sobotę późnym wieczorem (19 sierpnia) zakończył się finał Festiwalu Wisły w Bydgoszczy i Starym Fordonie. Na fordońskim Rynku wystąpił zespół Mr Zoob – ostatni akcent flisackiego święta.
Od sobotniego poranka trwały kolejne atrakcje Festiwalu Wisły. Flisackie łodzie uczestników zlotu, które w piątek przypłynęły z Torunia i zostały przycumowane przy nowym nabrzeżu cieszyły się dużym powodzeniem. Zabierały w bezpłatne rejsy po Wiśle kolejnych chętnych. Były także rejsy wyjątkowe, jak „statek poetów i pieśniarzy”. Na galarze „Maria” czytano i śpiewano fragmenty wiślanej poezji.
Na scenie na rynku odbywały się kolejne koncerty m.in. pieśni żydowskich w wykonaniu Wojciecha Gęsickiego, Rafała Grząki, Marty Sosnowskiej. Prezentacja żydowskiej przeszłości i kultury Starego Fordonu była jednym z głównych elementów Festiwalu Wisły.
Dyrektor Festiwalu Wisły, Marcin Karasiński, zachęca – Bydgoszcz ma bardzo bogatą ofertę kulturalną i chcemy do niej dołączyć. Festiwal zagra na bulwarach nad Wisłą, na rynku i ul. Bydgoskiej. Przypomnimy tradycje żydowskie Starego Fordonu. Chcemy tu wyczarować nadwiślański Kazimierz – mówi Karasiński – Wiem, że Fordon odzyskuje dawny blask. Dla nas jako organizatorów to świetny moment, aby pokazać wspaniałe dziedzictwo tego miejsca, gdzie spotykały się różne kultury.
O żydowskiej przeszłości opowiadał Damian Amon Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, który w synagodze mówił o dziejach żydowskich mieszkańców Fordonu i Bydgoszczy. Festiwal zakończyła parada łodzi i koncert zespołu Mr Zoob.
To siódma edycja festiwalu i po raz pierwszy zawita do Bydgoszczy, gdzie będzie miała swój finał. Armada drewnianych, flisackich łodzi w sobotę (12 sierpnia) zaczęła swój rejs we Włocławku. Dwa dni później pojawiła się w Toruniu. W piątek i sobotę (18 i 19 sierpnia) festiwal gościł nad Wisłą w Starym Fordonie oraz także nad Brdą w centrum miasta.
Pierwszy akcentem Festiwalu Wisły był rejs armady drewnianych, flisackich łodzi przez Brdyujście do centrum Bydgoszczy. Można było obserwować różne jednostki. Uczestnicy festiwalu w tradycyjnych, flisackich strojach przechadzali się po Mostowej i na nabrzeży Brdy.
W piątek wieczorem (18 sierpnia) łodzie popłynęły do Starego Fordonu, który stał się wiślaną stolicą. Można było je oglądać i zwiedzać przycumowane przy odnowionym nabrzeżu. Tłum bydgoszczan zebrał się na Rynku w Fordonie, żeby słuchać kolejnych koncertów.
Dwudniowy finał święta największej polskiej rzeki odbył się na zrewitalizowanym rynku oraz nowym, nadwiślańskim nabrzeżu w Starym Fordonie i uliczkach miasteczka, które zostało gruntownie zrewitalizowane. Obecnie dobiega kolejny etap tych prac, czyli budowa nadwiślańskiej promenady z wieloma miejscami do wypoczynku i rekreacji. – Sądzę, że w październiku będziemy mogli mówić o zakończeniu budowy – powiedział Michał Sztybel.