Ten niezwykły ogród istnieje w samym centrum miasta. Wystarczy, że przed siedzibą BCOPW (Gdańska 5) skręcicie w ulicę Drukarską. Kilka kroków do przodu i zamiast zgiełku ulicy słychać śpiew ptaków.
Ogród Społecznika/Społeczniczki to zielony salon kamienicy przy ul. Gdańskiej 5. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy uprawiano w nim zioła i rośliny na potrzeby pobliskiej apteki. Teren od dwóch lat jest adaptowany na potrzeby Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Od niedawna można w nim znaleźć również „apteczny” zakątek – pełen ziół i roślin leczniczych. To za sprawą nowego oddziału Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, słynnej Apteki pod Łabędziem, zapomniany ogród w centrum miasta odzyskał swoją dawną funkcję.
Joga na trawie i warsztaty apteczne
-To jest fyrtel muzeum farmacji. Tutaj są zasadzone różne zioła i kwiaty i warzywa. Prowadzone są też warsztaty. O tutaj jest papryka, pomidorki, bazylia – opowiada Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Tuż obok donic z roślinami znalazła się mini szklarnia i przestrzeń piknikowa – z drewnianymi ławkami i stołami. Zakątku aptecznego dopełnia małe oczko wodne.
Nieco niżej w cieniu starych drzew teren trawiasty. Ta część Ogrodu Społecznika jest chętnie wykorzystywana przez organizacje pozarządowe, które organizują tematyczne imprezy w siedzibie BCOPW. Hitem tegorocznych wakacji bez wątpienia była tutaj wielopokoleniowa joga na trawie. – W zeszłym roku odbył się tutaj koncert w ramach Festiwalu Pozytywka. Robiliśmy też Święto Ziemniaka. Tutaj tak naprawdę ciągle coś się dzieje – dodaje Dorota Glaza. W piątek 25 sierpnia w BCOPW kolejna wielopokoleniowa impreza. W planach (jeśli pogoda pozwoli) m.in. kolejna joga na trawie.
BCOPW przypomina, że Ogród Społecznika funkcjonuje podobnie jak inne przestrzenie przy ul. Gdańskiej 5. Jest dostępny w godzinach pracy centrum. Przedstawiciele NGO-sów mogą wynająć ten zielony pokój – bezpłatnie – tak jak inne pomieszczenia.
Ogród Społecznika urzeka swoim pięknem, jednak wciąż wymaga wiele pracy i zaangażowania. Mile widziani będą tu wolontariusze, który chcą posadzić własne rośliny lub objąć opieką te już istniejące.
Zapisz się do naszego newslettera!