Segreguj mądrze i nie ulegaj stereotypom

Czy stary paragon to odpad papierowy i w jakim koszu go umieścić? Co zrobić z potłuczonym zniczem, albo porcelaną? Co się kryje pod słowem „biodegradowalny”? Wątpliwości dotyczące recyklingu rozwiewa ekspertka z bydgoskiej ProNatury.

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy segregacji odpadów?

Magdalena Stanisławska, ProNatura: Do nieodpowiednich koszów trafiają najczęściej paragony ze sklepów, szklanki, żarówki, opakowania po lekach czy elektrośmieci. Są to o tyle problematyczne odpady, że zwykłemu mieszkańcowi wydaje się, że skoro coś jest szklane, to powinno wylądować w zielonym pojemniku, a jeśli odpad jest papierowy – ląduje w niebieskim koszu. Niestety, nie powinniśmy upraszczać w ten sposób segregacji, dzięki której mnóstwo poprawnie wyrzuconych odpadów może zostać poddane recyklingowi.

To chyba logiczne, że szkło ląduje w odpadach szklanych…

– Pytanie, co to jest szkło w sensie odpadu szklanego? Do pojemników zielonych, przeznaczonych na szkło opakowaniowe, nie wrzucamy ceramiki, stłuczonych szklanek i kieliszków, naczyń żaroodpornych, szkła zbrojonego, luster, żarówek, szyb, zniczy. Odpady te mają inną temperaturę topnienia, niż słoiki, czy szklane butelki, co utrudnia proces recyklingu.

Część z nich (np. żarówki LED) stanowi odpad niebezpieczny, który można oddać np. w PSZOK-u lub wybranych punktach usługowo-handlowych. Znicze, lustra, ceramikę czy szkło stołowe klasyfikujemy jako odpady zmieszane, więc powinny trafić do czarnego pojemnika. Szkło opakowaniowe nadaje się do recyklingu, jego miejsce jest w zielonym worku lub pojemniku. Słoików nie trzeba myć, wystarczy dobrze opróżnić z resztek żywności.

A co z paragonami? Przecież są z papieru…

– Papieru termicznego, na którym drukowane są paragony, nie należy wrzucać do pojemnika na papier, ponieważ nie nadaje się on do recyklingu. Paragony wrzucamy więc do odpadów zmieszanych.

Trudne słowo: biodegradowalne. Jakie odpady powinny lądować w brązowym koszu?

– Tam umieszczamy wyłącznie surowe resztki roślinne: obierki, trawę, liście, drobne gałęzie, surowe drewno czy trociny. Pozostałości mięsne, kości, odchody zwierząt, żwirek z kociej kuwety klasyfikujemy jako odpady zmieszane, resztkowe. Do „BIO” nie wrzucamy także chleba, ciast, nabiału. Żeby segregacja odpadów biodegradowalnych spełniała swoją funkcję, nie należy ich wyrzucać w workach foliowych, ale wprost do pojemnika. Woreczki stanowią zanieczyszczenie nawozu, który produkowany jest z bioodpadów.

Co zrobić, żeby segregować skutecznie?

– Warto zaopatrzyć się w specjalne pojemniki. Jeśli mamy wątpliwości, w jakim pojemniku umieścić dany odpad, możemy sprawdzić to w „Wyszukiwarce odpadów” dostępnej na stronie czystabydgoszcz.pl. To najlepszy i skuteczny sposób na mądrą segregację.

Udostępnij: Facebook Twitter