Nadia Łyszkiewicz – uczennica SP 20 w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski/UMB
– Zgłosiło się około 2280 osób. Ja wygrałam – mówi Nadia Łaszkiewicz, uczennica 7. klasy Szkoły Podstawowej nr 20 w Bydgoszczy. Jest laureatką konkursu plastycznego „Zielone Kujawsko-Pomorskie”.
„Zielone Kujawsko Pomorskie” to projekt, który obejmował konkurs plastyczny, olimpiadę wojewódzką oraz edukacyjne ekomiasteczko. Realizuje go Fundacja Większe Mniejsze z siedzibą w Pile. Liczba nadesłanych prac przerosła oczekiwania. Jury konkursowe potrzebowało dodatkowych dni, aby wydać werdykt. Ostatecznie nagrodzono 20 laureatów nagrodami regulaminowymi oraz dodatkowo 10 Laureatów nagrodami pozaregulaminowymi. Najlepszą pracę wykonała bydgoszczanka Nadia Łaszkiewicz.
Dwie strony naszej planety
Z sukcesu Nadii szczególnie dumna jest Magdalena Siewert-Nowak, nauczycielka biologii. To ona przekazała uczniom wiadomość o możliwości wzięcia udziału w konkursie. Jak przyznaje, nie liczyła na ich zainteresowanie. – Zaproszenie do udziału w konkursie wpłynęło tuż przed końcem roku szkolnego, kilka dni przed wystawieniem ocen. Nie liczyłam, że uczniowie się podejmą udziału – no bo po co? Nie ukrywam – młodzież była już zmęczona. Jednak parę osób, w tym Nadia, postanowiło wziąć w nim udział. – mówi nauczycielka – Chodziło też o zrównoważony rozwój. Troska o ekologię w życiu codziennym: oszczędzanie wody, energii, gospodarowanie zasobami, odzyskiwanie surowców wtórnych. W tej pracy młodzież miała przedstawić to i zachęcić, aby tak postępować na co dzień. – dodaje.
Nadia postanowiła przedstawić dwie strony naszej planety. Tę dobrą, w której ludzie dbają o przyrodę i zrównoważony rozwój oraz złą, z widocznymi skutkami zmian klimatu. – Ja moją pracę „podzieliłam” na dwie strony. Namalowałam postać kobiety, można powiedzieć takiej leśnej wróżki lub Pani Ziemi. Ona w swoich rękach trzyma naszą planetę. Na jednej półkuli przedstawiłam skutki zmian klimatycznych i braku troski o przyrodę. Jest tam pożar lasu, susza, zanieczyszczone oceany, smog i topniejące lodowce. Na przeciwnej stronie jest czysta planeta i nawyki, które ją wspierają – segregowanie śmieci, oszczędzanie wody, ekologiczne podróże rowerem, korzystanie z energii wiatrowej. Wskazałam też na niewycinanie lasów i montaż paneli fotowoltaicznych. Po tej złej stronie, twarz Ziemi była smutna, zapłakana – opowiada Nadia Łaszkiewicz.
Wyniki konkursu poznaliśmy w wakacje, jednak nastolatka odebrała swoją nagrodę dopiero 4 września. Miało to miejsce podczas uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024.
W pokaźnym pudle na Nadię czekał teleskop. Jej nauczycielka potwierdza, że biologia i ekologia należą do jej zainteresowań.
– W przyszłości chciałabym kontynuować naukę na profilu biologiczno-chemicznym. Potem bardzo chciałabym studiować na kierunku medyczny. Zobaczymy, czy mi się to uda – dodaje na koniec nastolatka. W najbliższym czasie czekają na nią konkursy przedmiotowe z biologii.
Zapisz się do naszego newslettera!