„Niebezpieczne związki” – pierwsza premiera w Operze Nova. Balet, który był filmem z trzema Oskarami

Premiera „Niebezpiecznych związków” w sobotę 11 listopada / Fot. Piotr Leczkowski/Opera Nova

W filmie „Niebezpieczne związki” odegrali John Malkovich, Michelle Pfeiffer i Glenn Close. Na scenie Opery Nova historię rokokowych drapieżców zatańczą artyści z baletu Opery Nova w choreografii Krzysztofa Pastora. Premiera – 11 listopada.

„Niebezpieczne związki” to opowieść o zepsutym do szpiku kości wicehrabim de Valmont (w tej roli w ekranizacji w reżyserii Stephena Frearsa Malkovich), którego zła i manipulująca ludźmi markiza de Merteuil (Close) namawia, aby nawiązał romans i skompromitował Cecile do Volanges (Uma Thurman). Sam Valmont chce rozkochać w sobie piękną i cnotliwą panią de Tourvel (Pfeiffer). Rodzi się między nimi prawdziwa miłość, ale happy endu nie ma. Tyle w skrócie ogromnym o historii, którą opisał pod koniec XVIII wieku Pierre Choderlos de Laclos i wywołał skandal, a książka trafiła na kościelny indeks.

W sobotę (11 listopada) bydgoska Opera Nova przedstawi baletową wersję „Niebezpiecznych związków” , którą w 2010 roku stworzyli polski choreograf Krzysztof Pastor i łotewski kompozytor Arturs Maskats.

Krzysztof Pastor- kreator współczesnego baletu, mentor choreografów, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego – pracuje po raz pierwszy w Bydgoszczy. Jego obecność jest dla baletu Opery Nova prawdziwym wyróżnieniem i docenieniem poziomu bydgoskiego zespołu. Jest on drugim polskim zespołem, z którym Pastor realizuje „Niebezpieczne związki”.

Praca trwała od wielu miesięcy. Do sobotniej premiery (początek o godz. 19) i niedzielnego, drugiego przedstawienia (godz. 18) przygotowane zostały dwie obsady perfekcyjnych tancerzy bydgoskich. Na scenie widzowie zobaczą ponad setkę kostiumów. Scenografia to dzieło, współpracującej po raz pierwszy z Operą Nova Anny Kontek, mieszkającej od lat w Skandynawii. Lista jej realizacji scenicznych obejmuje  scenografie i kostiumy do przeszło 160 produkcji: operowych, operetkowych, musicali, teatralnych sztuk dramatycznych i spektakli telewizyjnych. Z baletów klasycznych wymienić należy choćby: Jezioro łabędzie Patrice’a Barta według Vladimira Bourmeistra, Śpiącą królewnę Rudolfa Nuriejewa według Mariusa Petipy, Bajaderę Natalii Makarovej według Mariusa Petipy, Szeherezadę Kennetha Greve’a, Kopciuszka i Trzech muszkieterów Paula Chalmera, Sen nocy letniej Youriego Vamosa.

Orkiestra pracuje pod batutą dr Agnieszki Nagórki. Dyrygentka zetknęła się z partyturą Maskatsa w 2010 r., podczas przygotowywania premiery w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Kompozytor nie krył, że temat jest niezwykle fascynujący. – Cieszę się, że udało mi się wprowadzić do muzyki baletowej wokal. Skomponowałem arię dla kontratenora i krótką wstawkę dla zespołu wokalnego – mówił Arturs Maskats.

„Niebezpieczne związki” to pierwsza w tym sezonie artystycznym premiera Opery Nova. Ostatnie bilety są jeszcze dostępne. Wejściówki (bez gwarancji miejsc siedzących) sprzedawane będą po 50 zł.

Udostępnij: Facebook Twitter