Kamienice zaprojektował Józef Święcicki pod koniec XIX wieku / Fot. UMB
Kończy się remont oryginalnej kamienicy przy ulicy Dworcowej 54. Budynek pełen architektonicznych detali z końca XIX wieku to dzieło wybitnego bydgoskiego mistrza – Józefa Święcickiego. W trakcie prac odrestaurowana została również reklama z czasów międzywojennych.
Budynek wzniesiono w latach 1893-94. To jedna z nielicznych kamienic przy ul. Dworcowej w stylu manieryzmu północnoeuropejskiego. Bardzo oryginalny jest nawet sam plan jej posadowienia. Kamienica o bardzo wąskim korpusie, ze skrzydłem bocznym i wejściem w elewacji bocznej, swoje nietypowe ukształtowanie zawdzięcza swemu pierwotnemu przeznaczeniu. Od zaplecza (graniczącego z ulicą Lipową) mieściła się firma transportowa, której niezbędny był nieograniczony wyjazd na ulicę Dworcową. Pierwszym właścicielem kamienicy był spedytor Ludwig Schultz.
Kamienica przy Dworcowej. Oryginalne detale
Bryła i dekoracja są inspirowane północnoeuropejskim manieryzmem. Rzucającym się w oczy elementem wystroju są bogato zdobione loggie od strony ul. Dworcowej. Nad nimi kamienicę wieńczy wieżyczka z iglicą. Charakterystycznym detalem są również niewielkie rzygacze (gargulce). W tej kamienicy przybrały one postać głów zwierząt. To rozwiązanie było niegdyś bardzo popularne w wielu hanzeatyckich miastach m. in. Gdańsku. Wyjątkowe jest również wypełnienie płycin znajdujących się pod oknami parteru. Przypomina ono rybią łuskę.
Na elewacji dominuje licowana cegła. Wyjątkowego kunsztu są również dekoracje wokół otworów okiennych w formie rozbudowanych naczółków. Część parteru z największym oknem podkreślono boniowaniem. Na elewacji zachowała się również dawna malowana reklama firmy transportowej C. Hartwig S.A. Została ona pieczołowicie odrestaurowana jako świadek historii.
Dzieła mistrza Święcickiego
Kamienica przy Dworcowej to jeden z najlepszych przykładów kunsztu Józefa Święcickiego – wybitnego bydgoskiego budowniczego tworzącego swoje architektoniczne dzieła na przełomie XIX i XX wieku. Żył w latach 1859-1913. Pozostawił w mieście wiele przepięknych kamienic. Jego dziełem są m. in. kamienica, w której znajduje się Hotel pod Orłem, kamienica przy Placu Wolności 1 i wiele budynków na ul. Gdańskiej, Dworcowej, Jagiellońskiej oraz Cieszkowskiego. Wybudował około 60 kamienic, które nadały miastu charakterystyczny rys. Liczba wszystkich projektów, które stworzył jest kilka razy większa. Kamienice zaprojektowane przez mistrza Święcickiego nie ustępowały kunsztem obiektom stawianym w ówczesnych europejskich stolicach. Budowniczy często angażował się także w akcje charytatywne: wspierał finansowo bydgoskie sierocińce, szpitale i kościoły. O jego dokonaniach przypomina m.in. mural przy ul. Cieszkowskiego. Jest również patronem wiaduktu w ciągu ul. Gdańskiej.
To jeszcze nie koniec
Prace przy Dworcowej pochłonęły ponad 311 tysięcy złotych. W I etapie wykonano renowację elewacji południowo-zachodniej i południowo-wschodniej wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej budynku frontowego. Budynek zyskał też lepszą izolację przeciwwilgociową. Już ten etap pozwolił wyeksponować piękno i zabytkową wartość kamienicy. Docelowo w oparciu o przygotowaną dokumentację planowany jest także m.in. docieplenie ściany od strony podwórza oraz remont elewacji budynków oficyn.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!