Zastępca prezydenta Michał Sztybel podczas konferencji prasowej poświęconej wynikom BBO / Fot. R.Sawicki/UMB
27,5 tys. głosujących, blisko 100 tys. konkretnych wyborów – to wynik społecznej aktywności mieszkańców, którzy wybierali projekty zgłoszone w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Najwięcej głosów zebrał wodny plac zabaw w Parku Centralnym.
We wtorek (19 grudnia) ogłoszono na konferencji prasowej wyniki głosowania w tegorocznym Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Frekwencja była imponująca. Swój głos oddało o 30 proc. więcej mieszkańców niż rok temu.
– To najlepszy wynik pod względem frekwencji w ostatnich latach, za który chciałbym podziękować głosującym i autorom wszystkich projektów – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – To jasny sygnał, że Bydgoski Budżet Obywatelski cieszy się ogromnym zaufaniem mieszkańców. Jednocześnie to duże zobowiązanie, pokazujące jak istotne jest dla bydgoszczan współdecydowanie o mieście, o inwestycjach, działaniach społecznych. Wszystkie zwycięskie projekty wkrótce wprowadzimy do budżetu i zaczniemy ich realizację – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
Zdobywcą największej liczby głosów był projekt ponadosiedlowy – wodny plac zabaw w Parku Centralnym. Będzie on elementem uzupełniającym wobec planowanej już tam nad Brdą budowy kąpieliska, która powstanie w parku między halą Immobile Łuczniczka a mostem Pomorskim. Na kąpielisko miasto otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.
Wodny plac zabaw będzie wyposażony w kilkanaście wodotrysków, które mają zagwarantować najmłodszym mieszkańcom zabawę, przede wszystkim w upalne dni. Autor projektu dla swojego pomysłu musiał uzyskać akceptację przynajmniej trzech rad osiedla. W głosowaniu zdobył ponad 6 tysięcy głosów.
BBO. Frekwencja coraz większa
– Jeszcze kilka lat temu mówiliśmy o chwilowej zadyszce. Możemy już powiedzieć, że z powrotem mamy skalę wznoszącą. Przez ostatnie dwa lata odnotowaliśmy wzrost głosujących. W tegorocznej, jedenastej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zagłosowało 27 502 osób. To aż o 30 proc. więcej niż rok temu. Jest to także rekord podczas głosowań w pełni elektronicznych – powiedział Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy podczas konferencji ws. wyników listopadowego głosowania w BBO.
Łącznie do realizacji wybrano co najmniej 93 (liczba może się zmienić po sprawdzeniu, czy niektóre inwestycje zmieszczą się w budżecie), w tym jeden projekt ponadosiedlowy, 20 społecznych, osiedlowe i mikroprojekty. Są wśród nich m. in. budowa placów zabaw, dróg rowerowych, miejsc rekreacji czy organizacji koncertów, wycieczek. Prezentacja z wybranymi pomysłami dostępna jest TUTAJ. Pełny raport znajdziemy na stronie www.bdgbo.pl
BBO. 100 tysięcy głosów
W tym roku na realizację zwycięskich projektów ponownie zabezpieczono blisko 16 mln zł. Pomysły tradycyjnie zgłaszali mieszkańcy, którzy oddali na nie prawie 100 tysięcy głosów, w tym:
- 26,6 tysięcy na projekty osiedlowe,
- 23,6 tys. na ponadosiedlowe,
- 24,4 na mikroprojekty osiedlowe i ponad
- 23,9 tys. na projekty społeczne.
Konferencja była też okazją do poinformowaniu o zmianie warty w ratuszu wśród osób zajmujących się BBO. Dotychczasowego koordynatora Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, Jacka Rosoła zastąpią Natalia Babachanian i Agnieszka Przybył.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Infromuje!