Dodatek węglowy przeznaczony jest dla osób, mieszkających w domach i lokalach, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Na pieniądze, po złożeniu wniosku, czeka się do 30 dni.
W Bydgoszczy węglem ogrzewane są ciągle przede wszystkim mieszkania w starych kamienicach, w Śródmieściu, na Okolu i Szwederowie – w najstarszych dzielnicach miasta.
Kto ma prawo do dodatku węglowego
Dodatek w wysokości 3 tys. złotych przysługuje gospodarstwom domowym z m.in. piecami kaflowymi, kominkiem, tzw. kozą. Uwaga! Warunkiem koniecznym do uzyskania dopłaty jest to, aby urządzenia te były zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Główne źródło ogrzewania musi też być wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Informacje o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zloz-deklaracje-do-centralnej-ewidencji-emisyjnosci-budynkow-ceeb
Dodatek węglowy nie jest wypłacany gospodarstwom domowym podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Gdzie składać wnioski
W Bydgoszczy wnioski o dodatek węglowy przyjmuje Wydział Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta Bydgoszczy. Główny punkt przyjęć wniosków znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 65 na parterze – główne wejście do budynku. Składać je można:
- w poniedziałek, środę, czwartek w godzinach od 8.00 – 16.00
- we wtorek w godzinach 8.00 – 18.00
- w piątek w godz. 8.00 – 14.00
Wnioski można składać do 30 listopada 2022. Pieniądze będą wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia kompletnego wniosku. Wniosek do pobrania TUTAJ.
We wniosku należy podać dane wnioskodawcy m.in. imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania. Najważniejsze dane, które muszą znaleźć się we wniosku to informacja o źródle ogrzewania na paliwo stałe. Należy także wskazać numer rachunku bankowego, na który mają zostać przekazane pieniądze. Aby przyspieszyć procedurę weryfikacji wniosków urzędnicy proszą o przygotowanie zaświadczenia o złożeniu deklaracji lub kopię deklaracji złożonej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. We wniosku należy również wpisać dane (imię, nazwisko, PESEL, dokument) wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.
Wykaz numerów telefonów, pod którymi można uzyskać informacje znajduje się TUTAJ.
Więcej informacji o dodatku węglowym na stronie: https://www.gov.pl