Biskup Krzysztof Włodarczyk / Fot. R.Sawicki/UMB
Biskup Krzysztof Włodarczyk wydał dekret o ustanowieniu diakonatu stałego w diecezji bydgoskiej. Tę posługę mogą sprawować żonaci mężczyźni, wdowcy, ojcowie. Diakoni stali wykonują w kościele wiele obowiązków zamiast księży.
Dekret został wydany kilka dni temu, we wtorek (26 grudnia), w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kościołach diecezji bydgoskiej odczytano list biskupa wyjaśniający, czym jest diakonat stały. W polskim kościele katolickim to nowość. W całej Polsce jest tylko 100 stałych diakonów.
Co jest ich zadaniem w kościele i w czym mogą zastępować księży? Diakoni stali mogą udzielać sakramentu chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich, udzielać Komunię Świętą, przewodniczyć nabożeństwom i modlitwie wiernych, sprawować błogosławieństwo, przewodniczyć obrzędom pogrzebowym, czytać wiernym Pismo Św. oraz wygłaszać homilię.
„Ich uprzywilejowaną rolą będzie troska o ubogich, pełnienie uczynków miłosierdzia względem potrzebujących, prowadzenie parafialnych oddziałów Caritas oraz tworzenie braterskiej wspólnoty uczniów Chrystusa. Aby móc odpowiednio wypełnić te zadania, w trosce o zachowanie depozytu wiary katolickiej, kandydaci odbędą również studia z zakresu teologii” – wyjaśnia biskup Włodarczyk w liście i tłumaczy w nim, kto może starać się o udział w diakonacie stałym: „święcenia udzielane mężczyznom, którzy nie przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich, ale są przykładnymi mężami, ojcami lub prowadzą życie samotne, zgodne z wiarą (…) będę oczekiwał na wskazanie kandydata do diakonatu przez wspólnotę, która go potrzebuje, aby mieć pewność o jego przydatności w posłudze Kościołowi. Święcenia, których biskup ma udzielić mężczyźnie rozeznającemu powołanie do diakonatu, nie mogą być spełnieniem osobistych założeń, planów czy ambicji, ale mają wypływać z potrzeby wspólnoty, która zna kandydata i akceptuje jego gotowość do pełnienia posługi diakońskiej w Kościele (…) Chcę podkreślić, że diakonat stały nie jest rzeczywistością, którą wprowadzam w obliczu mniejszej ilości pozytywnych odpowiedzi na powołania do kapłaństwa, czyli do prezbiteratu. Wręcz przeciwnie, diakonat, który istniał w pierwszych wspólnotach chrześcijańskich, zakładanych przez Apostołów, jest naturalnym, trwałym stopniem hierarchicznym w Kościele dla sprawowania opieki duszpasterskiej” – pisze biskup bydgoski.
Diakonat stały na świecie
Na świecie posługę tę pełni obecnie prawie 50 tysięcy mężczyzn, spośród których znaczna część to osoby żyjące w sakramentalnych związkach małżeńskich, pracujący zawodowo ojcowie oraz dziadkowie, samotni, a także wdowcy.
W zespole regulaminowym dla wdrożenia diakonatu stałego w diecezji bydgoskiej znaleźli się: ks. infułat Mirosław Gogolik, ks. prałat Zenon Niemczyk, ks. oficjał Mateusz Nowak i ks. Karol Rawicz-Kostro. Bydgoski ordynariusz powołał także Ośrodek Katechumenalny Diecezji Bydgoskiej przy kościele Klarysek pw. Wniebowzięcia NMP, przy ul. Gdańskiej 2 w Bydgoszczy. Jego zadaniem będzie przygotowanie dorosłych nieochrzczonych do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, a także dorosłych ochrzczonych, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu Eucharystii i bierzmowania.
„Ośrodek ten niech służy pomocą również formacji dorosłych po przyjętym chrzcie św. oraz tym, którzy chcą powrócić do Kościoła, jeśli wcześniej formalnym aktem od niego odeszły bądź też chcą dokonać konwersji z innych wyznań” – czytamy w dekrecie.