Zmiany mają nastąpić na roku ulic Śniadeckich i Gdańskiej oraz przy „Rywalu”/ Fot. B. Witkowski/UMB
Na pustej od wielu lat działce obok „Rywala” – u zbiegu ulic Śniadeckich i Gdańskiej planowana jest budowa budynku wielorodzinnego oraz hotelu sieci B&B.
To inwestycja zapowiadana już od ponad dwóch lat w tym miejscu. – Cieszę się, że powstanie w tym miejscu zabudowa – mówi Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia. – Co prawda mam trochę inną wizję zagospodarowania tego terenu niż zaproponowana, zakładająca pozostawienie „Rywala” i budynku BSS „Społem” na widoku. Jestem za przywróceniem w tym miejscu wcześniejszej pierzei, która zasłoniłaby „Rywala”. Architektura hotelu jest neutralna, ale martwi mnie to, że na razie nie powstanie narożny budynek, co może skończyć się dwoma ślepymi ścianami, a to nie będzie eleganckim rozwiązaniem.
Wizualizacja hotelu zaprojektowanego przez pracownię Arbapol
– Została przedstawiona koncepcja zagospodarowania tego terenu – przypomina Katarzyna Łaskarzewska – Karczmarz, dyrektor Wydziału Administracji Budowlanej Urzędu Miasta w Bydgoszczy.
Od lat w przypadku inwestycji u zbiegu ul. Gdańskiej i Śniadeckich jest kłopot z oknami na szczytowej ścianie istniejącej kamienicy przy ul. Śniadeckich 2. Wychodzą na ulicę Gdańską. – Inwestor będzie musiał spełnić wymogi przepisów technicznych (doświetlenia i przesłaniania), dlatego nie powstanie pełna pierzeja od strony ulicy Śniadeckich. W koncepcji, którą nam pokazano, architekt założył kaskadową formę od strony istniejącej kamienicy. Natomiast nie jest to projekt zatwierdzony. Właściciel tego terenu nie złożył projektu budowlanego. Mam nadzieję, że nastąpi to np. po zakończeniu budowy hotelu.
Hotel ma natomiast powstać bliżej „Rywala”. Jak dodaje Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz, jego forma architektoniczna jest charakterystyczna dla hoteli sieci B&B. – Utrzymuje się w duchu modernizmu, w jakim kiedyś był zbudowany „Rywal”. Może w przyszłości dom handlowy wróci do swojej starej typowo modernistycznej formy sprzed quasi-rozbudowy z początku lat 90. Architektura po zmianach szybko się zestarzała. Okazuje się, że proste, modernistyczne budynki lepiej się starzeją i są coraz bardziej doceniane. Obecna forma nawiązuje do budynku BSS „Społem”. Budynek mieszkalny, który powstanie na rogu Śniadeckich – Gdańskiej będzie architektonicznym przejściem między starymi kamienicami a nowoczesną architekturę. To przynajmniej zakładał projekt. Ma to być mariaż współczesnej architektury z architekturą przełomu XIX i XX wieku. Łącznikiem tego rozwiązania ma być budynek narożny, który dopiero powstanie.
– W budynku narożnym znajdowała się wcześniej znana destylarnia należąca wraz z nieruchomością do Carla Leistikowa, ojca Walthera, niemieckiego malarza i grafika – dodaje Maciej Bakalarczyk. – Chciałbym, żeby zaznaczona została waga historyczna tego budynku dla historii naszego miasta. Upamiętnienie tego historycznego faktu byłoby wskazane.
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!