Otwarcie Pracowni Żywienia Pozajelitowego w szpitalu miejskim / Fot. Nadesłane
Bydgoski szpital na Kapuściskach posiada własną Pracownię Żywienia Pozajelitowego. Specjaliści przygotowują w niej mieszaniny dla pacjentów, którzy nie są w stanie odżywiać się normalnie, przez przewód pokarmowy.
Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne – mogą to być np. kwestie neurologiczne, kiedy po ciężkich udarach mózgu nie są w stanie przełykać już pokarmów.
W otwarciu pracowni w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. Emila Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy uczestniczyli dyrektor naczelna Anna Lewandowska, zastępca dyrektora ds. medycznych dr Jarosław Szułczyński, zastępca dyrektora ds. administracyjno-tTechnicznych Joanna Zajdler wraz z kierownikiem apteki Joanną Przybylską. W szpitalnej Pracowni Żywienia Pozajelitowego będzie można sporządzać mieszaniny dla Pacjentów, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą odżywiać się drogą przewodu pokarmowego. Najważniejsze jest podanie choremu kompletnej i stabilnej mieszaniny o składzie dostosowanym dojego indywidualnych potrzeb.
– Cały proces podlega specjalnym wymaganiom na płaszczyźnie przygotowania do tego sprzętu oraz pomieszczeń. Konieczny jest w tym przypadku rozkład pomieszczeń typu „clean room”, czyli zaplanowany w taki sposób, aby umożliwić przebieg procesu w pomieszczeniach rozmieszczonych w porządku wykonywanych operacji, a także wymaganym klasom czystości powietrza – przekazuje rzeczniczka szpitala Anna Siwiec.