Zakończenie Roku Andrzeja Szwalbego. Medale Prezydenta Miasta wręczono w Filharmonii Pomorskiej

Uroczystość w Filharmonii Pomorskiej. Prezydent Rafał Bruski wręcza Medal Prezydenta Miasta Andrzejowi Adamskiemu / Fot. R.Sawicki/UMB

Ponad rok temu zainaugurowano w Bydgoszczy Rok Andrzeja Szwalbego. 30 czerwca 2023 roku minęło 100 lat od urodzin budowniczego i wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej, twórcy Dzielnicy Muzycznej. W poniedziałek, 15 stycznia, uroczyście podsumowano rok mu poświęcony. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wręczył z tej okazji Medale Prezydenta Miasta. Otrzymali je: Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego Dziedzictwo, prof. Beniamin Vogel, Andrzej Włodarczyk i Andrzej Adamski.

Rok Andrzeja Szwalbego w Bydgoszczy to mnóstwo koncertów, wystaw, działań szkół – to także specjalny tramwaj i mural poświęcony twórcy kultury w mieście. Zainaugurowano go ponad rok temu w Filharmonii Pomorskiej specjalnym koncertem. Świętowały 100-lecie urodzin praktycznie wszystkie bydgoskie instytucje kultury. W Ostromecku zaprezentowano zakupiony przez Miejskie Centrum Kultury fortepian pionowy, który wzbogacił słynną kolekcję stworzoną przez Szwalbego. Ponadto, przearanżowany został znajdujący się na drugim piętrze Pałacu Starego w Ostromecku gabinet Andrzeja Szwalbego.

Trwający we wrześniu i październiku ub. roku 61. Bydgoski Festiwal Muzyczny odbył się pod hasłem „Andrzej Szwalbego i jego dzieło”. Na ulicach Bydgoszczy jeździ specjalny czarno-biały tramwaj wymalowany jak klawisze fortepianu. Swing upamiętniający Andrzeja Szwalbego wyruszył dokładnie 30 czerwca, w dniu 100. rocznicy urodzin Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

O tych i wielu innych wydarzeniach, które odbyły się w Roku Andrzeja Szwalbego wspominano w poniedziałek (15 stycznia) podczas uroczystości kończącej obchody 100-lecia jego urodzin. Specjalne medale pamiątkowe wręczyli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.

Wręczono także cztery Medale Prezydenta Miasta. Otrzymali je:

  • Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego Dziedzictwo

Idea powstania Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego Dziedzictwo zrodziła się w 10. rocznicę śmierci Andrzeja Szwalbego. Członkowie Stowarzyszenia trwają w przekonaniu o konieczności nieustannego promowania idei i dorobku Andrzeja Szwalbego, którego wizjonerskie myślenie przyczyniło się w znaczący sposób do rozwoju Bydgoszczy i regionu, zwłaszcza w sferze kultury, nauki i myśleniu o tożsamości.  Do najważniejszych przedsięwzięć zainicjowanych i zrealizowanych przez Stowarzyszenie można zaliczyć: cykl konferencji naukowych „Andrzej Szwalbe i jego dziedzictwo” oraz towarzyszące om publikacje naukowe pod tym samym tytułem (łącznie cztery tomy) oraz cCykliczne spotkania pn. Colloquium Ostromeckie – cykl spotkań miłośników sztuki, muzyki i literatury, podczas których prezentowane są fakty z życia i pracy Andrzeja Szwalbego.

  • prof. Beniamin Vogel

Wybitny muzykolog – instrumentolog. Twórca dwóch polskich kolekcji historycznych fortepianów – bydgoskiej, którą stworzył we współpracy z dyrektorem Filharmonii Pomorskiej Andrzejem Szwalbem oraz kolekcji znajdującej się w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wykładowca uniwersytecki, autor setek artykułów naukowych, mimo emerytury cały czas niezwykle aktywny naukowo. Współpracuje z różnymi placówkami naukowymi i muzealnymi, wciąż publikuje, wygłasza referaty na konferencjach. Mentor Kolekcji Historycznych Fortepianów w Ostromecku.

  • Andrzej Włodarczyk

Andrzej Włodarczyk – fortepianmistrz. Posiadacz jednej z największych w Polsce prywatnych kolekcji historycznych pianin i fortepianów. Zajmuje się restauracją instrumentów oraz budową kopii oryginałów. Dla Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zbudował m.in. kopię fortepianu Antona Waltera z 1795 r. Odrestaurował cztery z instrumentów znajdujących się w kolekcji ostromeckiej, w tym unikatowy fortepian Johanna Fredricha Marty’ego, zbudowany w Królewcu na początku XIX w.  Sprawuje opiekę techniczną nad fortepianami z kolekcji Andrzeja Szwalbego.

  • Andrzej Adamski

Wieloletni członek Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego Dziedzictwo, od kilkudziesięciu lat promuje z powodzeniem postać i dorobek Andrzeja Szwalbego. Jest niestrudzonym piewcą jego zasług dla Bydgoszczy i regionu.

Udostępnij: Facebook Twitter