Nauczyciele, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych czy pielęgniarki i położne – to niektóre z deficytowych zawodów w województwie kujawsko-pomorskim w 2024 roku. Prognozy te opublikowano w najnowszym Barometrze Zawodów.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie po raz kolejny opublikował prognozę zapotrzebowania pracowników poszczególnych branż w powiatach. Badanie pokazuje, w których zawodach występuję największe i najmniejsze szanse na zatrudnienie. Barometr zawodów klasyfikuje zawody w trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Badanie wypracowane we Szwecji początkowo prowadzone było jedynie w Małopolsce. Od 2015 roku statystyki obejmują całą Polskę. W IX krajowej edycji badania zawarto 168 zawodów.
Deficyt kierowców, samodzielnych księgowych i mundurowych
W wojewódzkim zestawieniu dotyczącym prognozy zapotrzebowania na zawody w roku 2024 znalazło się 161 ze 168 grup ocenianych na poziomie krajowym. W Kujawsko-Pomorskiem większość zawodów zakwalifikowano do grupy zrównoważonych na rynku pracy. Do tej kategorii można zaliczyć różnorodne grupy zawodów, a wśród nich m.in. inżynierów, programistów, przedstawicieli handlowych, operatorów maszyn i pracowników produkcyjnych oraz pracowników branży gastronomicznej.
Jako zawody deficytowe w skali województwa sklasyfikowano 18 grup. Jest to o połowę mniejsza wartość niż w prognozie na rok 2022. Braki kadrowe przewidywane są przede wszystkim w branżach: medyczno – opiekuńczej, edukacyjnej i produkcyjno-przetwórczej. Analizy wskazują też na deficyt elektryków, elektromonterów, samodzielnych księgowych i pracowników służb mundurowych. W branży budowniczej najbardziej poszukiwani są monterzy instalacji związanych z chłodnictwem i klimatyzacją oraz odnawialnymi źródłami energii.
Wyodrębniono trzy główne powody deficytu w wybranych grupach zawodu w naszym województwie na rok 2024. Są to:
- brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy- Do tej grupy należą przedstawiciele zawodów medycznych, kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów, elektromechanicy i elektromonterzy, samodzielni księgowi
- warunki pracy nieodpowiadające kandydatom – mowa tu przede wszystkim o służbach mundurowych, nauczycielach przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu a także opiekunach osób starszych lub niepełnosprawnych
- kandydaci, którzy nie spełniają wymagań pracodawców – brakuje wykwalifikowanych spawaczy i operatorów sprzętu do robót budowlanych
W ogólnej prognozie na rok 2024 dla województwa kujawsko-pomorskiego nadwyżkę pracowników wskazuje się wśród ekonomistów oraz pracownik administracyjno – biurowych.
Rynek pracy w woj. kujawsko-pomorskim. Więcej młodych bezrobotnych
Przy opracowaniu Barometru Zawodów na rok 2024, analitycy posiłkowali się danymi za rok ubiegły. W 2023 roku wskaźnik zatrudnienia w naszym województwie był o 0.8% niższy niż w Polsce. Kujawsko-Pomorskie charakteryzuje niska na tle innych regionów aktywność zawodowa ludzi młodych w przedziale 15-24 lata. W badanym okresie wskaźnik ich zatrudnienia wyniósł zaledwie 19,7%. Był to wynik niższy niż w kraju o 8,3 punktów procentowych. W regionie przybywa za to pracowników w wieku przedemerytalnym i na emeryturze.
W grupie 55-64 lata wskaźnik zatrudnienia to aż 60,3%, co daje wartość o 2,8 punktu procentowego wyższą niż ogólnopolska. W ogólnym rozrachunku wskaźnik zatrudnienia na Kujawach zmniejszył się 0,6 punktu procentowego. W województwie wciąż utrzymuje się regionalne zróżnicowanie bezrobocia. Jedynie w dwóch miastach na prawach powiatu, czyli Bydgoszczy (2,2%) i Toruniu (3,0%), stopa bezrobocia była niższa od średniej wojewódzkiej. Największe bezrobocie odnotowano w powiatach włocławskim (12,5%) oraz radziejowskim (14,6%).
Analitycy przewidują w 2024 roku dalszy spadek zatrudnienia w regionie.
Zapisz się do naszego newslettera!