Do 26 stycznia 2024 roku obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Jego celem jest zwrócenie uwagi kobietom, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Gdzie się można zbadać w naszym mieście?
Rak szyjki macicy jest w skali świata czwartym pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet. Rocznie zapada na niego około 570 tysięcy kobiet, z których około 60 procent umiera. Wczesny rak zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego tak bardzo ważne jest regularne, co najmniej co 3 lata, wykonywanie badania cytologicznego. Każdego dnia dziesięć Polek słyszy diagnozę raka szyjki macicy, połowa z nich przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego jej wykrycia. Według najnowszego raportu GUS 13 proc. Polek nigdy nie wykonywało cytologii.
W województwie kujawsko- pomorskim w roku 2023 z programu profilaktyki raka szyjki macicy skorzystało ponad 19,2 tys. kobiet. Czas zmienić te statystyki na wyższe – zgłaszając się na badania w ramach Programu Profilaktyki raka szyjki macicy. Pamiętajmy – rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium rozwoju daje 99,9 procent szans na wyleczenie. Cytologia jest badaniem bezbolesnym, a wizyta w gabinecie trwa ok. 15 min.
Profilaktyczne badania cytologiczne wykonuje się:
• co 3 lata u kobiet w wieku 25-64 lat,
• co 12 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV- typem wysokiego ryzyka).
Kto i gdzie realizuje program?:
• każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ, wykaz placówek pod linkiem https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne . W województwie kujawsko-pomorskim mamy ponad 200 takich poradni.
• wybrane poradnie POZ, które podpisały umowę na świadczenia położnej POZ w Programie. W województwie kujawsko- pomorskim mamy 26 takich poradni.
Szczepienia przeciw HPV
Do działań profilaktycznych w przypadku raka szyjki macicy należą również szczepienia przeciw HPV. Zaleca się podanie szczepionki przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, co dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców.
Szczepienia przeciw brodawczakowi ludzkiemu (HPV) zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować ten wirus. Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70 procent ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W naszym regionie już ponad 8 tys. dzieci zaszczepiło się szczepionką przeciw wirusowi HPV.
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
- przez infolinię pod numerem telefonu +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00-18.00),
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Wykaz placówek w województwie kujawsko- pomorskim wykonujących szczepienie przeciw HPV znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem
Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!