Prace trwają przy ul. Grodzkiej / Fot. B. Witkowski/UMB
Remontowane ulice Starego Miasta nabierają nowego wyglądu. Zajrzeliśmy, jak wyglądają place budowy. Swoje oblicze zmienia też Rybi Rynek. Stanie się miejscem wypoczynku z podświetloną różą wiatrów.
Od listopada trwa przebudowa kilku ulic na Starym Mieście. Prace trwają aktualnie na ul. Przyrzecze (od ul. Farnej do ul. Ku Młynom), na ul. Grodzkiej (od ul. Przy Zamczysku w kierunku ul. Bernardyńskiej) na ul. Zaułek od (ul. Batorego do Jana Kazimierza), na ul. Pod Blankami (od ul. Długiej do Trybunalskiej) oraz na ul. Malczewskiego (od ul. Farnej do Grodzkiej).
Przy ul. Grodzkiej nie będzie można już zaparkować auta. Widać już, że jezdnia stanie się węższa, za to powierzchnia chodnika powiększy się. Piesi będą chodzić po granitowych płytach z kamiennymi opaskami. Na jezdniach pojawi się typowa dla Starego Miasta kostka kamienna. W ramach prac przebudowany zostanie także odcinek na ul. Przy Zamczysku (od Grodzkiej do rewitalizowanego placu Kościeleckich). Typowa nawierzchnia dla Starego Miasta pojawi się również na innych wymienionych ulicach. Na czas remontów są one wyłączone z ruchu. Prace na tych ulicach zakończą się do wiosny.
Zmiany na Rybim Rynku
Trwa też przebudowa Rybiego Rynku. Przy zabytkowym pałacyku Lloyda zniknęły już auta. Po remoncie plac będzie oddany mieszkańcom jako miejsce do odpoczynku i rekreacji. Prace polegają na wymianie konstrukcji nawierzchni placu, budowie elementów odwodnienia liniowego oraz dodaniu zieleni. W rogach placu, od strony spichrzy, dosadzone będą lipy i platany. Nowe drzewa oraz te rosnące już w okolicy zostaną otoczone ozdobnymi obramowaniami ochronnymi ze stali. Zrewitalizowany Rybi Rynek stworzyć ma też szansę na wykorzystanie go przez branżę gastronomiczną np. aranżowanie letnich ogródków.
Róża wiatrów w centrum miasta
Na płycie Rybiego Rynku zostanie pojawi się podświetlony motyw róży wiatrów widoczny między innymi z perspektywy mostu Staromiejskiego. W planach jest też zainstalowanie iluminacji drzew, kutych lamp oraz ławek i krzesełek zaprojektowanych przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej.
Za prace drogowe w Starym Mieście odpowiada firma Betpol. Całość będzie kosztowała ok. 24 mln zł.
Po zakończeniu drogowej części inwestycji na Rybim Rynku docelowo planowanie jest wprowadzenie dodatkowych elementów, które mają nawiązywać do historii tego zakątka Bydgoszczy oraz eksponować jego walory. Na nabrzeżu ma być zainstalowany żuraw przypominający o dawnym porcie oraz rzeźba kobiety sprzedającej śledzie. Zmienić ma się również forma samego przystanku tramwaju wodnego, tak by nawiązywał do strefy staromiejskiej. Spichrze będą mieć świetlną iluminację.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!