W środę (24 sierpnia) Ukraina obchodzi Święto Niepodległości. Uchodźcy, którzy znaleźli się w Bydgoszczy będą mogli świętować. A w sobotę polska-ukraińska tołoka – świętowanie daru wzajemnej pomocy i dobra zabawa.
Czym jest tołoka? To słowo oznaczało dawny, słowiański obyczaj pomocy sąsiedzkiej na wsi. Przetrwał do drugiej połowy XX wieku. W razie konieczności wykonania pilnej pracy, która przerastała możliwości zainteresowanego, zapraszano do pomocy całą wieś. Tołoka rozpoczynała się od poczęstunku, często z muzyką i tańcami. Kończyła się również obfitym poczęstunkiem z jadłem i napojem. Taki obyczaj istniał także w czasach staropolskich. Pisał o nim Mikołaj Rej w „Krótkiej rozprawie między panem, wójtem a plebanem”.
I do tego obyczaju nawiązują organizatorzy bydgoskiej tołoki, na którą zapraszają w sobotę (27 sierpnia) na ul, Mostową i barkę Lemara, zacumowaną przy Rybim Rynku.
Początek – od godz. 12. Wtedy na barce Lemara rozpocznie się obfity jarmark ukraiński. Będzie można nie tylko spróbować kuchni ukraińskiej, ale też nabyć wybory rękodzieła oraz posłuchać muzyki.
Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. Specjalna strefa dla nich powstanie w amfiteatrze przy spichrzach Muzeum Okręgowego na Mostowej. Dzieci będą mogły zagrać, bawić się, uczestniczyć w kąciku plastycznym, pomalować twarz i wziąć udział w konkursie z nagrodami.
O godz. 20 na ulicy Mostowej pojawią się krzesła i leżaki. Właśnie wtedy rozpocznie się projekcja filmu „Tołoka”. Jest oparty na wierszu Tarasa Szewczenki, który stanowi swoiste repetytorium z całej historii Ukrainy: od kozaczyzny, przez rewolucje, wojny i Wielki Głód, po katastrofę czarnobylską i współczesność.
Również na ulicy Mostowej o godzinie 19 rozpocznie się koncert kultowej ukraińskiej kapeli TNMK – Tanok na majdani Kongo. Wydarzenie jest bezpłatne.
Po jego zakończeniu czeka nas wieczór muzyczny – Set dj-ski w wykonaniu duetu Natasza & Kroschel oraz Remi Vein.
Przez cały czas trwania imprezy będzie można pomagać walczącej Ukrainie np. kupując towary stworzone przez ukraińskich artystów i w ten sposób wspomóc walczących na froncie żołnierzy. Można także przynieść dary dla uchodźców mieszkających w Polsce.
W czasie trwania imprezy będą czynne punkty informacyjne dla Ukraińców.