Collegium Medicum rozpocznie kształcenie przyszłych stomatologów. Mieszkańcy doczekają się nocnej pomocy dentystycznej

Budynek przy ul. Przemysłowej 34, który zostanie przekazany uczelni. Tu będzie się mieścić Uniwersyteckie Centrum Stomatologii. Fot. B.Witkowski/UMB

Za dwa – trzy lata bydgoszczanie doczekają się nocnej opieki stomatologicznej. W Collegium Medicum UMK od października ruszy kształcenie przyszłych stomatologów.

– Najlepiej nie chorować, ale jeśli już ktoś zachoruje, to najlepiej chorować w Bydgoszczy, gdzie mamy wspaniałą kadrę oraz dobrze wyposażone placówki – mówił podczas wtorkowej konferencji prezydent Rafał Bruski. Spotkanie poświęcone było przekazaniu obiektów przy ul. Przemysłowej 34 na rzecz Collegium Medicum jako miejsca przyszłego kształcenia studentów stomatologii.

– Brakowało nam stomatologii – dodał prezydent Bruski. – Była już próba uruchomienia tego kierunku, miejmy nadzieję, że teraz się uda i powstanie Uniwersyteckie Centrum Stomatologii. Bardzo się cieszę, że bydgoskie uczelnie rozwijają się, a my chętnie je wspieramy. Na najbliższej sesji przedstawimy projekt uchwały przekazania obiektu przy ulicy Przemysłowej na rzecz Collegium Medicum w formie darowizny.

– Od czterdziestu lat kształcimy przyszłych lekarzy, brakowało nam kierunku lekarsko – dentystycznego – poinformowała prof. dr hab. n. med. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prorektor ds. Collegium Medicum UMK. – Do tej pory taki kierunek posiada tylko dziesięć uczelni, a my bylibyśmy jedenastą. Dziękujemy za pomoc władzom miasta.

Uczestnicy konferencji. Przy mikrofonie prof. dr hab. n. med. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prorektor ds. Collegium Medicum UMK Fot. W. Wojtkowiak/UMB

Prof. Kędziora – Kornatowska przypomniała, że o wiele więcej studentów kształci się na kierunku medycznym niż na stomatologicznych. Po powstaniu Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii przy ulicy Przemysłowej powstałaby niekomercyjna poradnia stomatologiczna, w której uczniowie, pod kierunkiem opiekunów, świadczyliby usługi dla mieszkańców. Będzie działała także nocna opieka stomatologiczna, której w Bydgoszczy nie ma.

– Podjęliśmy wyzwanie, któremu musimy sprostać. Każda z klinik zostanie profesjonalnie wyposażona – zapewniał prof. dr hab. n. med. Paweł Burduk, pełnomocnik rektora ds. powołania kierunku lekarsko-dentystycznego.

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk, dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK zapewnił o dbałości o dydaktykę oraz jakość nauczania przyszłych studentów. Uczelnia przyjmie 48 studentów. Przez pierwsze dwa lata będą mieli podobny program dydaktyczny, co studenci medycyny i kształcenie będzie odbywało się w obecnych budynkach uczelni. W tym czasie zostanie wyremontowana Przemysłowa. Uczelnia zabiega o pozyskanie kolejnych wykładowców dla nowego kierunku, a w przyszłości zadba o dodatkową komunikację łączącą ulicę Przemysłową z centrum miasta.

– Jesteśmy zdeterminowani, żeby zakończyć ten program sukcesem – zapewnił prof. Włodarczyk. – Bez wsparcia miasta by nam się to nie udało. To będzie ważne miejsce dla bydgoszczan i mieszkańców regionu.

Rekrutacja na stomatologię ruszy w tym roku, by od października studenci rozpoczęli naukę.

Na terenie rozbudowywanej części Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela będą odbywały się zajęcia m.in. z chirurgii szczękowej.

Przed kilku laty UMK otrzymało budynek byłej Dyrekcji Kolei przy ul. Dworcowej na ten cel. W związku z negatywną oceną ministra zdrowia, co do otwarcia nowego kierunku, stomatologia nie ruszyła, a budynek wrócił do miasta.

W Uniwersyteckim Centrum Stomatologii przy ul. Przemysłowej znajdą się następujące kliniki:

•          Klinika Stomatologii Dziecięcej,

•          Klinika Peridontologii,

•          Klinika Ortodoncji,

•          Klinika Chirurgii Stomatologicznej,

•          Klinika Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją,

•          Klinika Protetyki Stomatologicznej,

•          Klinika Radiologii Stomatologicznej.

Każda z nich dysponować będzie nowoczesnymi salami klinicznymi wyposażonymi w niezbędny sprzęt do prowadzenia działalności dydaktyczno-leczniczej. Centrum Stomatologii umożliwi prowadzenie pełnej oferty szkolenia podyplomowego/specjalistycznego, na które jest ogromne zapotrzebowanie w regionie.

Centrum Stomatologii będzie pełnoprofilową jednostką lecznictwa stomatologicznego ambulatoryjnego działającą w oparciu o kontrakt z NFZ oferującą profilaktykę, diagnostykę, leczenie i protetykę dla dzieci i dorosłych.

Budynek przy ul. Przemysłowej 34 zarządzany przez spółkę ADM. Nieruchomość jest częściowo ogrodzona z wydzielonym parkingiem, teren ogólnodostępny od strony ulicy. Droga dojazdowa i place są utwardzone o nawierzchni asfaltowej i betonowej.

Budynek znajdujący się na ww. nieruchomości wzniesiony został jako administracyjny na podstawie projektu technicznego i pozwolenia na budowę
w 1970 roku, w następnych latach został nieznacznie zmodernizowany
i adaptowany dla potrzeb dydaktycznych i administracyjnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W ostatnich latach Miasto podjęło szereg innych inicjatyw wspierających rozwój bydgoskich uczelni. Najważniejsze z nich to m.in.:

•          Przekazanie gmachu dawnej szkoły podstawowej przy ul. Poniatowskiego na rzecz UKW,

•          Przekazanie gmachu dawnej szkoły podstawowej przy placu Kościeleckich na rzecz UKW,

•          Przekazanie gruntów w Nowym Fordonie na rzecz  Politechniki Bydgoskiej,

•          Przekazanie gruntów w Śródmieściu na potrzeby  nowego kampusu Akademii Muzycznej,

•          Zaprojektowanie i budowa nowego układu komunikacyjnego do obsługi Akademii Muzycznej,

•          Przekazanie części obiektów sportowych przy ul. Sportowej na rzecz UKW.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter