Mieszkańcy oddawali krew w Dzień Kobiet w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim / Fot. B. Witkowski/ UMB
W Dzień Kobiet w gmachu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyła się akcja „Krew się leje. Dla Pań”. Można była oddać krew w mobilnym punkcie.
Akcja oddawania krwi rozpoczęła się o godz. 9. Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy rozstawili w urzędowym lobby mobilne punkt. Akcja była skierowana z myślą przede wszystkim o mężczyznach, którzy w Dniu Kobiet zechcą się podzielić krwią. Ale w kolejce do pobrania nie zabrakło też pań.
„Krew się leje”. Promocja krwiodawstwa
Wojewoda Michał Sztybel złożył im życzenia. – Życzę paniom, żeby codziennie miały taki swój Dzień Kobiet, aby nie musiały bronić swoich praw, tylko, żeby miały je zapewnione. I jako pierwszy pomyślnie przeszedł badania i oddał krew. – Trochę stresu jest. Oddawałem już krew, ale nie przed kamerami. Mam nadzieję, że przez to uda się wypromować krwiodawstwo – śmiał się.
– O akcji dowiedziałem się przez internet. Oddaje krew raz na jakiś czas. Najczęściej w centrum krwiodawstwa. A dzisiaj przyszedłem oddać z myślą o kobietach. Mam starszą mamę, żonę, córkę, więc mam dla kogo ja przekazać – mówił Artur Cichocki, który czekał na swoją kolej.
Akcja planowana jest do godz. 12.00. Zorganizowali ją wspólnie Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki i Urząd Miasta w Bydgoszczy.
Różowe skrzyneczki dla kobiet
Święto pań było również okazją do ogłoszenia akcji #PrzyjaznyUrząd. Jej głównym celem jest większe otwarcie się Urzędu Wojewódzkiego dla mieszkańców. W ramach tego projektu przewiduje się: zorganizowanie sali konferencyjnej dostępnej dla osób chcących zorganizować wydarzenia, koncerty, spotkania społeczne; możliwość prezentacji posterowych wystaw zarówno na terenie urzędu, jak i w plenerze; otwarte drzwi dla mieszkańców (pierwsza okazją będzie Dzień Dziecka 1 czerwca) oraz akcja Różowe Skrzyneczki.
– Sala będzie służyła organizacją pozarządowym i stowarzyszeniom podczas obchodów różnych świąt, to nie ma być sala tylko urzędowa. Plac przed urzędem będzie służył wystawom. Byłem pomysłodawcą wystaw miejskich na ul. Mostowej, uważam, że można kopiować od siebie. Te wystawy będą dostępne dla wszystkich mieszkańców. Urząd stanie się, mówią humorystycznie, takim muzeum dla inicjatyw społecznych. I raz w roku będziemy organizować dzień otwarty. W tym wypadnie on 1 czerwca, w Dzień Dziecka. Zależy nam, żeby najmłodsi zobaczyli urząd od środka, ale nie tylko, bo przed urzędem będą stały wozy strażackie i policyjne – powiedział wojewoda Michał Sztybel.
– Wprowadzamy w urzędzie akcję Różowe Skrzyneczki, ponieważ uważamy, że podstawowe środki higieniczne dla kobiet są tak ważne, jak papier toaletowy w męskiej toalecie. Chcemy, żeby każdy w urzędzie czuł się dobrze, w tym kobiety menstruujące. Aby zwalczać problem ubóstwa menstruuacyjnego we wszystkich damskich toaletach zawistną skrzyneczki, z takim artykułami jak podpaski czy tampony. Zachęcamy też inne urzędy i instytucje, aby zadbały o kobiety, które u nich pracują i przychodzą. To jest podstawowa rzecz – wyjaśniła Anna Niewiadomska, pełnomocniczka wojewody ds. równego traktowania.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!