Nowe bandy na stadionie Polonii / Fot. Bydgoskie Centrum Sportu
W Bydgoszczy zakupiono nowe bandy od Tony’ego Briggsa. Atestowana ochrona pozwala na przeprowadzenie zawodów Grand Prix, Drużynowego Pucharu Świata czy mistrzostw Europy na żużlu. W Polsce są używane od 2006 roku. Zakupiło je dla Polonii Bydgoskie Centrum Sportu.
Wokół toru na stadionie żużlowym przy ul. Sportowej 2 zawisły nowe, pneumatyczne, dmuchane bandy. Bydgoskie Centrum Sportu, które jest operatorem obiektu zamówiło zakup oraz montaż fabrycznie nowego kompletnego zestawu bandy o długości 295 do 300 metrów. Składa się ona z części, których wymiary to: wysokość od 1,2 do 1,4 metra, szerokość od 0,78 do 1,0 metra oraz długość od 3 do 5,5 metra.
W ramach zamówienia dostarczono również zapas sześciu segmentów bandy oraz pięciu dmuchaw do ich pompowania.
– Te bandy można użytkować przez pięć lat z możliwością wydłużenia homologacji – mówi Jerzy Kanclerz, prezes ŻKS Polonii.
Wszystkie dostarczone elementy posiadają certyfikat homologacji FIM (Międzynarodowej Federacji Motocyklowej) typu A+ wraz ze zezwoleniem na użytkowanie podczas zawodów Grand Prix, Drużynowego Pucharu Świata i Mistrzostw Europy na żużlu,.
Bandy kosztowały 381,3 tys, zł i zostały sfinansowana z budżetu Bydgoskiego Centrum Sportu ( Miasto Bydgoszcz).
Są certyfikowane i wykonane z ognioodpornego materiału PVC w charakterystycznych żółto-niebieskich barwach. Nowa banda pneumatyczna umożliwia również zamocowanie banerów sponsorskich.
Dmuchane bandy „No Pain’ Barriers” są obecnie na torach żużlowych od 2006 roku. Ich pomysłodawcą jest Tony Briggs, syn wielokrotnego mistrza świata na żużlu – Barry’ego Briggsa. Wiele osób uważało, że pójdzie w ślady ojca. Jego rozwijającą się karierę przerwała poważna kontuzja. Przez upadek złamał kark. Po rehabilitacji został przy żużlu. Postanowił zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa na żużlowych owalach i skonstruował dmuchane elementy, które amortyzują upadki żużlowców. Wcześniej tory okalane były przez siatkę ogrodzeniową lub drewnie bandy (tzw. dechy).
14 marca zawodnicy udadzą się na zgrupowanie do Cukrowni Żnin. Na 22 marca zaplanowana jest prezentacja drużyny Abramczyk Polonii Bydgoszcz w galerii C.H. Rondo. Wcześniej bydgoszczanie powinni na swoim torze odjechać sparing z Fogo Unią Leszno. A 24 marca odbędzie się XXXIV Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych. W czwartek (7 marca) zamknięto listę startową. Uzupełnili ją Mateusz Szczepaniak i Daniel Jeleniewski.
Oprócz nich wystartują Bartosz Zmarzlik, Artiom Laguta, Kai Huckenbeck, Patryk Dudek, Krzysztof Buczkowski, Jarosław Hampel, Wiktor Przyjemski, Szymon Woźniak, Dominik Kubera,, Jason Doyle, Andreas Lyeager, Andzejs Lebedevs, Maciej Janowski i Tim Sorensen.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!