Szklana elewacji z efektem klawiatury fortepianu / Fot. Adam Kujawski/Akademia Muzyczna w Bydgoszczy
Elewacja jednej ściany nowego kampusu Akademii Muzycznej będzie tworzyć efekt falowania. Wygląd innej, tej ze szkła – przypomni klawiaturę fortepianu. Takie ciekawostki przedstawia w swoim filmie z Bydgoszczy Patryk Nocek – youtuber znany z cyklu „Wjazd na budowę”
Patryk Nocek był już m.in. na dachu najwyższej budowy w Łodzi, a teraz pokazał w 15-minutowym filmie na YouTube inwestycję w Bydgoszczy – kampus Akademii Muzycznej, który powstaje między ul. Kamienną a Chodkiewicza.
To imponującej wielkości budowa i jej rozmiary widać od strony ul. Kamiennej. Główna część ma 29 metrów wysokości, czyli siedem-osiem pięter, 23 tys. m kw powierzchni użytkowej, a jego ogromna kubatura porównywalna jest do Centrum Nauki Kopernik. Elewacja będzie tworzyć efekt fali – specjalnie po to każda z jasnych cegieł ją tworzących jest przestawiona od kolejnej o jeden stopień. Z daleka wygląda jak poruszająca się jasna fala.
Jest też i druga, szklana fasada, stworzona z dwóch różnych odcieni szkła: jaśniejszym i ciemniejszym. Tafle są tak ułożone, aby przypominały klawiaturę fortepianu z jego czarnymi i białymi klawiszami. Youtuber zauważył też, że na całej szklanej elewacji są jasne kropki – okazuje się, że to z powodu i dla ptaków, aby się nie rozbijały o szkło tej ściany. Znanym przez wielu bydgoszczan i charakterystyczny elementem otoczenia jest staw przy kampusie – pozostałość po wydobywaniu gliny w tym miejscu. Staw przy kampusie będzie dostępny dla wszystkich bydgoszczan, nie tylko studentów. Wokół niego powstanie bulwar. Zaplanowana została także plenerowa scena koncertowa.
Przewodniczką po wnętrzu budowy była Agata Kalinowska, inżynier budowy, przedstawicielka wykonawcy firmy Unibep. W nowej siedzibie bydgoskiej Akademii Muzycznej, która wychowała m.in. Rafała Blechacza, zwycięzcę Konkursu Chopinowskiego znajdzie się aż pięć sal koncertowych o różnych rozmiarach i przeznaczeniu. Jedną z ciekawszych będzie sala organowa – jej centralnym punktem będą organy, o których pisaliśmy na łamach portalu bydgoszczinformuje.pl. Przywieziono je aż z Hiszpanii. Zostały zmontowane w Zespole Szkół Gastronomicznych i czekają na ukończenie inwestycji. – Sala organowa będzie nawiązywać do klimatu średniowiecza – mówi Agata Kalinowska. Stworzą go ściany wyłożone czerwoną cegłą, jak z gotyckich katedr.
Kolejna to sala operowo-teatralna z orkiestronem przed sceną, która sięga dwóch pięter w głąb ziemi. Na samej scenie jest miejsce na zapadnię, służącą tworzeniu m.in. scenografii i potężny komin sceniczny z przestrzenią na podwieszanie różnych elementów scenograficznych. Jest także oczywiście w kampusie sala prób dla orkiestry. Będzie także specjalna sala kameralna – bez estrady, aby zbudować bliski i przytulny nastrój. Natomiast największa sala koncertowa kampusu będzie mieścić na widowni ponad 400 widzów – tyle co połowa miejsc w Operze Nova i Filharmonii Pomorskiej.
Kampus Akademii Muzycznej mieście oczywiście także w kompleksie studencki akademik, stołówkę, sale do wykładów, ćwiczeń, zajęć muzycznych i wokalnych, sale nagrań.
Kampus Akademii Muzycznej – finanse
Koszt inwestycji, sfinansowanej przez rząd wynosi ponad 402 mln złotych. Działkę przekazało miasto, które uczestniczy także w inwestycjach drogowych. W styczniu zawieszono na budowę wiechę. Zakończenie jest planowane na jesień 2025 roku. Wówczas bydgoska Akademia Muzyczna będzie świętowała 50-lecie. Obecnie na bydgoskiej AM kształci się 624 studentów w ramach czterech wydziałów: Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, Wydziału Instrumentalnego, Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz Wydziału Dyrygentury, Jazzu, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej. Prowadzone są również studia podyplomowe (w zakresie studiów instrumentalistyki, wokalistyki, pedagogicznych oraz chórmistrzostwa i emisji głosu) i Szkoła Doktorska (kompozycja, teoria muzyki, reżyseria dźwięku, instrumentalistyka, wokalistyka, dyrygentura oraz jazz i muzyka estradowa).