Poznaliśmy zwycięzców i laureatów 3. Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Biologicznej i Ekologicznej. Grupa uczniów z całej Polski gościła na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Najlepsza była Natalia Chaładaj z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi.
Do pierwszego etapu olimpiady zgłosiło się ponad 800 uczniów. Reprezentowali szkoły w całym kraju. Ich zadaniem było wypełnienie zamkniętego testu pytań. Każdy zakwalifikowany do 2. etapu konkursu, był zobowiązany również do przygotowania posteru naukowego w formacie A1. Tematyka prac była szeroka -od królestwa grzybów i bakterii do ekologii na co dzień. Postery prezentowane były podczas uroczystego finału olimpiady, który odbył się w czwartek (11 kwietnia) w budynku Copernicanum UKW.
W finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Biologicznej i Ekologicznej wzięło udział 50 uczniów. Po rozwiązaniu testu młodzież miała okazję poznać z bliska przyrodniczą perełkę Bydgoszczy – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Tam odbyły się warsztaty ornitologiczne pod okiem Dawida Kilona i warsztaty „Skrzydlaty kopciuszek, kolorowy admirał i chusteczki na drzewie – odkrywamy tajemnice uniwersyteckiego Ogrodu” poprowadzone przez Monikę Wójcik-Musiał. Czas wolny zakończył spacer ogrodowymi alejkami.
Zebrani goście oczekiwali na wyniki konkursu w sali koncertowej Copernicanum UKW. Wśród nich byli przedstawiciele Wydziału Nauk Biologicznych UKW, rektor UKW prof. Jacek Woźny, Magdalena Buschmann – dyrektorka Wydziału Edukacji i Sportu UMB oraz Joanna Czerska-Thomas, radna miasta Bydgoszczy. Listy gratulacyjne do uczestników olimpiady wystosowali Barbara Nowacka – ministra edukacji narodowej i Michał Sztybel – wojewoda kujawsko-pomorski. O ostatecznym wyniku zadecydowała dogrywka.
I miejsce zdobyła Natalia Chaładaj (Publiczne Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi). Drugoklasistka opowiedziała o swoich zainteresowaniach i planach na przyszłość. – Olimpiada nie zwalnia mnie z matury, jednak otrzymałam dziś indeks na UKW. Dwa pierwsze etapy konkursu odbywały się zdalnie. To były testy z pytaniami zamkniętymi. Pytania opierały się głównie o zagadnienia z zakresu ekologii, przyrody i biologii. Musiałam przerobić zdecydowanie więcej materiału niż szkolną podstawę. Niektóre pytania sprawiły mi trudność. Chociaż bardzo lubię ekologię, moje zainteresowania skupiają się głównie na biotechnologii i biologii molekularnej. Byłam pierwszy raz w Bydgoszczy. Bardzo interesujący był spacer po Ogrodzie Botanicznym. Jeszcze nie mam wybranej uczelni, jednak chciałabym studiować biologię molekularną. Moim marzeniem jest praca w laboratorium i kariera naukowa- mówiła zwyciężczyni konkursu.
II miejsce zajęła Amelia Matuszak (I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu). III miejsce na podium przypadło Emilii Budrewicz (Uniwersytecie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu)
Zapisz się do naszego newslettera!