Szpital Miejski przy ul. Szpitalnej ma być główną kliniczną bazą kształcenia przyszłych lekarzy na Politechnice Bydgoskiej
Radni zdecydowali o przekazaniu w formie darowizny nieruchomości przy ul. Szpitalnej 19 na rzecz Politechniki Bydgoskiej. Mieści się tam Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr Emila Warmińskiego, który będzie główną bazą dla wydziału medycznego uczelni.
Nie było podczas środowej (24 kwietnia) sesji sporów wokół przekazania szpitala na Kapuściskach, bo to kolejny krok w celu utworzenia kierunku medycznego na Politechnice Bydgoskiej. – Na kierunek lekarski na bydgoskiej uczelni czekaliśmy bardzo długo i naszą decyzją się do tego przyczynimy – powiedziała przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska. – Popieram uchwałę w całej rozciągłości – mówił Jarosław Wenderlich, przewodniczący klubu radnych PiS – Chciałem zapytać tylko o kwestię inwestycji, budowę prosektorium i nazwę szpitala, czy będzie to szpital kliniczny?
Gościem sesji, ostatniej w tej kadencji, był rektor Politechniki Bydgoskiej, prof. Marek Adamski. – Chciałbym podziękować państwu za pięć lat zrozumienia i wsłuchiwania się w potrzeby naszej uczelni i całego społeczeństwa akademickiego Bydgoszczy. Nasz plan nie zostałby zrealizowany, gdyby nie przychylność radnych i władz miasta. Dziękuję także za przekazanie gruntów pod Akademickie Centrum Sportu – mówi rektor uczelni, który wyjaśnił także kwestię budowy prosektorium, a to jeden z ważnych warunków przy zgodzie na uruchomienie wydziału medycznego. – Mamy przygotowaną dokumentację przetargową. To inwestycja do zrealizowania do rozpoczęcia roku akademickiego. W kwestii nazwy szpital – to ciężka praca, aby zyskał miano szpitala klinicznego., którą podejmie kadra naukowa wydziału medycznego – mówił prof. Adamski.
Jak przekazuje politechnika, Wydział Medyczny PBŚ współpracować będzie także z siedmioma innymi szpitalami w Bydgoszczy i regionie. – Uczelnia zabezpieczyła zaplecze kliniczne gwarantujące szeroki dostęp do infrastruktury medycznej oraz zróżnicowanych grup pacjentów. Wdrażane są wszystkie uwagi wskazane w opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Dostosowano program studiów do aktualnego standardu kształcenia na kierunku lekarskim. Grupy kliniczne będą liczyły od 2 do 4 osób. Działalność rozpoczęła Rada Naukowa dyscypliny nauki medyczne. Powołano także Komisję Bioetyczną, by umożliwić realizację projektów badawczych – informuje PBŚ.
Radni jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu w formie darowizny nieruchomości przy Szpitalnej. Przypomnijmy: – Przekazanie w formie darowizny przedmiotowych nieruchomości na rzecz Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich zapewni możliwość kontynuacji działalności leczniczej, jak również umożliwi utworzenie kierunku lekarskiego na tej uczelni. Najlepszą formą przekazania nieruchomości uczelni, wynikającą z ustawy o gospodarce nieruchomościami, jest darowizna – zapisano w projekcie uchwały. Jest to o tyle ważne, że darowizna zawsze może zostać cofnięta, gdyby okazało się, że szpital nie jest wykorzystywany przez uczelnię albo wykorzystywany w sposób sprzeczny z umową. To zabezpieczenie interesów szpitala ze strony miasta