Budynek byłej dyrekcji kolei przy ul. Dworcowej w Bydgoszczy imponuje. Będą chętni do kupna?

Czy do drugiego przetargu na sprzedaż budynku przy ul. Dworcowej 63 w Bydgoszczy zgłoszą się chętni? Pewne jest, że kupujący będzie musiał mieć nie tylko spektakularną wizję tego miejsca, ale i głęboki portfel.

Gmach zbudowany pierwotnie dla Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej nadal imponuje architekturą, kubaturą i powierzchnią. O jego dawnej świetności ciągle świadczą detale z epoki. Od oryginalnych szyb z herbami miast i „filmowymi” schodami na klatce schodowej, przez kandelabry, sufity, kute poręcze i zdobione sale. W jednej z nich zobaczyć można żeliwne podpory wzmacniające stropy, inna wygląda jak pałacowa sala balowa. Wnętrza okazały się na tyle atrakcyjne, że kręcono w nich kilka filmów fabularnych i dokumentalnych.

Budynek byłej Dyrekcji Kolei
Budynek byłej Dyrekcji Kolei / Fot. B.Witkowski / UMB

Dyrekcja byłej kolei – detale świadczące o wielkości

– Na strychu zachowały się nawet oryginalne, nitowane zbiorniki na wodę. Zainstalowano je tam prawdopodobnie do celów gaśniczych. Na wieżyczkach widać jeszcze oryginalne pokrycie dachowe w postaci łusek, jednak większość dachu pokryta jest metalowymi płytami pod którymi znajduje się deskowanie – mówi Wojciech Kwiatkowski, inspektor techniczny, który oprowadzał nas po budynku. – Obiekt kwalifikuje się do gruntownego remontu, jednak dbamy o to, by jego stan się nie pogarszał. Zimą, także w związku z tym, że tworzymy wspólnotę z centrum medycznym, ogrzewamy obiekt, by temperatura nie spadała poniżej krytycznego poziomu.

Wnętrza budynku byłej dyrekcji kolei / Fot. B.Witkowski / UMB

Przypomnijmy, budowa okazałego gmachu dla Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej zakończyła się w 1888 roku. Obiekt ma trzy kondygnacje, trzy dziedzińce i dwa poddasza, łączna powierzchnia wszystkich lokali to niemal 8 tysięcy metrów kwadratowych. Na Dworcowej 63 działa Centrum Medyczne „Nad Brdą”, które jest współwłaścicielem budynku. Jednak około 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej należy do miasta. Obiekt wrócił w posiadanie magistratu, nie udały się plany wykorzystania tego gmachu przez Collegium Medicum UMK w Toruniu. Budynek dawnej kolei miał stać się zapleczem m. in. stomatologii – nowego kierunku, który chciało utworzyć CM.

W październiku kolejny przetarg

Budynek byłej dyrekcji kolei przy Dworcowej 63 Fot. B. Witkowski/UMB

Zarówno przy przekazaniu nieruchomości UMK, jak i w wypadku sprzedaży budynku zgodę wydać musiała Rada Miasta Bydgoszczy. Miasto zdecydowało się wystawić budynek na sprzedaż, gdyż dostawało sygnały o tym, że kupnem zainteresowane są podmioty z branży medycznej, edukacyjnej i hotelarskiej.

Przetarg na sprzedaż 232 lokali ogłoszono w czerwcu 2022 roku, rozstrzygnięcie zaplanowano na początek sierpnia. Okazało się jednak, że żaden podmiot nie wziął w nim udziału i nie wpłacił wadium. Cena ofertowa za nieruchomość wynosiła 9 milionów 570 tysięcy złotych.

27 października tego roku odbędzie się drugi przetarg. Tym razem cena wywoławcza za nieruchomość jest niższa, wynosi bowiem 8 milionów 613 tysięcy złotych, by wziąć w nim udział należy wpłacić wadium w wysokości 861 tysięcy 300 złotych.

Udostępnij: Facebook Twitter