Zostań rodzicem zastępczym. Dołącz do happeningu już 8 września

Rok temu wystartowała w Bydgoszczy kampania społeczna „Upieczeni rodzice”. Jej celem jest promowanie rodzicielstwa zastępczego. W czwartek, 8 września, ulicami Bydgoszczy przejdzie kolorowy korowód. Wezmą w nim udział m.in. rodziny zastępcze. Każdy może dołączyć do akcji.

Spotkanie jest organizowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. Akcja jest finansowana w ramach III edycji konkursu Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – Kampania Społeczna ogłoszonego przez Fundację Ernst & Young.

Wzrasta liczba dzieci potrzebujących opieki

Gminy w całej Polsce donoszą o „zapaści” rodzinnej pieczy zastępczej. Chociaż wskaźniki dzietności w naszym kraju utrzymują się na jednym z najniższych poziomów w Europie, liczba dzieci kierowanych do rodzin zastępczych wciąż wzrasta. Sytuacja nie wygląda lepiej w Bydgoszczy. Dział Rodzinnej Pieczy Zastępczej prowadzi stały nabór kandydatów na rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Kandydaci muszą jednak spełniać szereg wymogów, w tym mieć odpowiednie warunki bytowe, finansowe i stałe źródło dochodów.

  • obecnie jest 318 rodzin zastępczych,  w tym 227 rodzin spokrewnionych, 71 rodzin zastępczych niezawodowych, zawodowych rodzin zastępczych jest tylko 20 (w tym 5 rodzinnych domów dziecka);
  • 26 razy w roku bieżącym – nie wskazano miejsca w rodzinnej pieczy zastępczej, z uwagi na brak rodzin zastępczych w Bydgoszczy i powiatach w całej Polsce;
  • dziewięcioro dzieci oczekuje w pogotowiach rodzinnych (tymczasowa forma rodziny zastępczej) na rodzinę zastępczą długoterminową;
  • od miesiąca stycznia do miesiąca sierpnia 2022 roku odnotowano 29 interwencyjnych przyjęć dzieci do zawodowych rodzin zastępczych o charakterze pogotowia rodzinnego;
  • z końcem miesiąca sierpnia 2022 roku czterdzieścioro dzieci przebywało w zawodowych rodzinach zastępczych o charakterze pogotowia rodzinnego, a miejsc dla dzieci jest 27.

Zostań rodzicem zastępczym. Przemarsz ulicami miasta

Pozytywne skutki kampanii społecznej „Upieczeni rodzice” są nie do przecenienia. – Mierzalnymi wskaźnikami efektywności kampanii są: liczba nowych kandydatów na opiekunów zastępczych, tj.: dwie zawodowe rodziny zastępcze, w tym jedna specjalistyczna i jedna o charakterze pogotowia rodzinnego, jak również zwiększona liczba kontaktów telefonicznych ze specjalistami Działu Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS Bydgoszcz. Nastąpił wzrost liczby kandydatów na zawodowe rodziny zastępcze oraz pomocowe rodziny zastępcze, choć nie ukrywamy, iż liczyliśmy na większe zainteresowanie. Zapewne trudny czas pandemii i obowiązujących obostrzeń, w tym ograniczenie kontaktów międzyludzkich nie był naszym sprzymierzeńcem, znacząco wpływając na efektywność projektu – mówi Marta Frankowska, rzecznik prasowy bydgoskiego MOPS.

W czwartek, 8 września, o godzinie 13, barwny korowód wyruszy z placu Wolności. Ulicami miasta przemaszerują pracownicy MOPS-u, rodzice zastępczy i ich podopieczni. Wszyscy będą wyposażeni w transparenty, kolorowe balony z logo akcji, słodkie przysmaki. Organizatorzy happeningu liczą na zaangażowanie bydgoszczan – przypadkowych przechodniów. Napotkanym osobom wręczane będą ulotki informacyjne, balony i słodki babeczki. Wielki finał marszu odbędzie się na Wyspie Młyńskiej. – Celem happeningu „Zostań rodzicem zastępczym” jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców. Specjalnie na tę okoliczność utworzymy mini punkt konsultacyjny, w którym specjaliści będą do dyspozycji bydgoszczan. Nadmienię jednocześnie, iż Dział Rodzinnej Pieczy Zastępczej prowadzi stały nabór kandydatów na rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Kadra naszej jednostki wspiera potencjalnych kandydatów, na każdym etapie postępowania, służąc wszelką wiedzą i pomocą. Warto zaznaczyć, iż zawodowa rodzina zastępcza za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie, a okres pełnienia powyższej funkcji wliczany jest do tzw. ogólnego stażu pracy – dodaje Marta Frankowska.

ZAPLANOWANA TRASA PRZEMARSZU: Plac Wolności –  ul. 19 Marca 1981r. – ul. Jagiellońska – Gdańska (odcinek do przejścia dla pieszych) – przejście dla pieszych ul. Focha – Mostowa – Stary Rynek – Wyspa Młyńska (zwieńczenie wydarzenia, przewidziane atrakcje dla dzieci i rodziców).

Udostępnij: Facebook Twitter