Przewodnik po zapomnianym mieście nad Wisłą. Trzy trasy, mnóstwo ciekawych zdjęć i informacji

Most Fordoński w budowie – pierwsza przeprawa została oddana w 1893 roku i zniszczona w 1945 roku. Drugi, obecny most im. Rudolfa Modrzejewskiego został otwarty w 1957 roku / Fot. Starofordoński Spichlerz Historii

„Fordon nad Wisłą. Przewodnik po zapomnianym mieście” autorstwa Damiana Rączki to przykład, jak w krótkiej formie zmieścić mnóstwo atrakcyjnych i pożytecznych treści i zdjęć. Niezbędna rzecz dla wszystkich miłośników Starego Fordonu.

„Oddajemy w Państwa ręce ten przewodnik, aby przybliżyć piękną historię Fordonu, dziś jednego z osiedli Bydgoszczy, a w latach 1424-1973 królewskiego miasta” – tak brzmi dopisek na tytułowej stronie przewodnika po Starym Fordonie. Jego autor, Damian Rączka, jest znanym pasjonatem tego niezwykłego miejsca. Jego opowieści o tym dawnym miasteczku, w którym funkcjonowały obok siebie trzy kultury: polska, żydowska i niemiecka są zawsze niezwykle ciekawe. Przewodnik powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu i wsparciu z funduszy Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

To jego drugie i uzupełnione wydanie. W tym roku mamy 600. rocznicę nadania praw miejskich Fordonowi przez króla Władysława Jagiełłę. Na pamiątkę tego faktu niedługo będzie jeździł po mieście nowy tramwaj – swing z Pesy, którego patronem będzie król Władysław Jagiełło.

Okładka przewodnika po Starym Fordonie. Powstał w ramach projektu „Jedno miasto. Trzy kultury”

Intrygująca, wielowątkowa i wielokulturowa historia 600 lat Fordonu została w przewodniku zamknięta w atrakcyjnej i jednocześnie bardzo użytecznej formie przewodnika z opisanymi trzema trasami: spacerem po Fordonie, spacerem po dzielnicy przemysłowej i spacerem nad Wisłą. Na ostatniej stronie książeczki mamy mapki z tymi trzema trasami, a wewnątrz ciekawe opisy i zdjęcia pozwalające na samodzielne przebycie tras. Uwaga – nadwiślańskie niedawno oddane do użytku bulwary gościły w czwartek procesję z okazji Bożego Ciała.

Są jeszcze w przewodniku dodatkowe i atrakcyjne ciekawostki np. ta o wizycie w pobliskim Wyszogrodzie św. Wojciecha podróżującego z misją do Prusów. Herb Fordonu – Poraj (biała róża) to herb rodu, do którego należał św. Wojciech, czeski biskup i patron Polski. Mamy także opisy znanych ludzi związanych z Fordonem .

Udostępnij: Facebook Twitter