66-latka z bydgoskiego Błonia straciła 120-tysięcy złotych. Była pewna, że inwestuje – przelała pieniądze oszustom na konto w Luksemburgu.
Oszukana to 66-latka z bydgoskiego Błonia, która chciała zainwestować pieniądze na giełdzie za pośrednictwem strony brokerskiej oferującej powielenie oszczędności. Od końca maja tego roku wpłaciła na konto w Luksemburgu 120 tysięcy złotych. Zorientowawszy się, że została oszukana, zgłosiła ten fakt policjantom. Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, oferowanie dużych zysków z inwestycji w krótkim czasie to dziś częste sposoby działania oszustów. Niejednokrotnie pokrzywdzeni nie podejrzewając próby oszustwa, sami je przekazują – wskazuje kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.
Policjanci podkreślają, że w swojej pracy codziennie spotykają się z przypadkami oszustw internetowych.
– Niejednokrotnie zostało już powiedziane, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta. Nie powinno się także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Nie należy również ufać ofertom mówiącym o dużych zyskach z zainwestowanych pieniędzy w krótkim czasie za pośrednictwem stron brokerskich, czy osobom podającym się za doradców inwestycyjnych czy maklerów giełdowych – radzi Lidia Kowalska.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!