Albumy ze starymi zdjęciami znajdziemy w każdym domu. Być może w Waszej szufladzie ukryte są historyczne fotografie, które ukazują, jak budowano największe bydgoskie osiedle – Nowy Fordon?
1 stycznia 2023 roku minie 50 lat, kiedy miasteczko Fordon zostało przyłączone do Bydgoszczy. Zapoczątkowano wtedy szereg procesów inwestycyjnych, które dziś znamy jako Nowy Fordon. Z okazji rocznicy, poszukiwane są wszelkie pamiątki ukazujące proces zmian – zdjęcia, dokumenty i inne materiały.
Historia osiedla z wizją
– Poprzez „Fordon na co dzień” już od 10 lat budujemy fordońską wspólnotę. Teraz pragniemy zjednoczyć starsze pokolenie – które pamięta przemianę Fordonu z osobnego miasta w część Bydgoszczy – z młodszym, dla którego będzie to wspaniała podróż w czasie. Naszą publikacją chcemy zwiększyć świadomość historyczną mieszkańców – mówi Alicja Chrobak z facebookowej grupy „Fordon na co dzień”.
W jubileuszowej publikacji znajdziemy unikatowe materiały z archiwum Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz stare zdjęcia lotnicze. Opublikowane zostaną również materiały Jerzego Szaflarskiego – generalnego projektanta dzielnicy Fordon. Twórcom zależy jednak najbardziej na wspomnieniach mieszkańców – ludzi, którzy na własne oczy widzieli rozbudowę kolejnych ulic i bloków. Stąd apel do mieszkańców:
– Będzie to wyjątkowa opowieść, dzięki której poznacie historię kosmicznych wizji ośrodka szkół wyższych, kombinatu szpitalnego czy dzielnicy, przez którą miał przepływać… kanał. Śmiałe plany zderzyły się z rzeczywistością, ale na nieużytkach wyrosło kilka osiedli, które zamieszkało kilkadziesiąt tysięcy osób. Najważniejsze są Wasze wspomnienia. Apelujemy o podzielenie się nimi, a zwłaszcza wyciągnięcie z rodzinnych albumów czy szuflad fotografii z lat 80. XX wieku. Na pewno macie w nich prawdziwe skarby, czyli zdjęcia obrazujące powstawanie ulic, budynków czy codzienne życie. Każde z nich jest cenne – nawet jeśli tylko częściowo pokazuje powstające osiedle.”
Publikacja z historycznymi materiałami to pierwszy krok w stronę budowania lokalnej pamięci. Kolejnym celem jest stworzenie wirtualnego archiwum największego terenu mieszkaniowego w Bydgoszczy. – Fordon wciąż się zmienia. Powstają bulwary nad Wisłą czy Akademickie Centrum Sportu Politechniki Bydgoskiej. Czujemy się zobowiązani dokumentować przemiany, gdyż za jakiś czas współczesność stanie się historią – dodaje Chrobak.
Nowy Fordon. Tymi wspomnieniami możesz się podzielić
Poszukiwane są przede wszystkim:
- zdjęcia przedstawiajace tereny Nowego Fordonu z okresu lat 70. i 80. XX wieku, przede wszystkim z okresu budowy osiedli mieszkaniowych, ATR czy Centrum Onkologii. Mile widziane są również zdjęcia mieszkań z lat 80. czy aspektów codziennego życia – uroczystości rodzinnych, świąt czy innych wydarzeń.
- dokumenty dotyczących powstawania dzielnicy. Może w rodzinnych archiwach zachował się projekt jakiegoś budynku, albo posiadasz dokument wydany po zamieszkaniu w wyczekiwanym M-3? Przyjmiemy wszystko!
- pamiątki z czasów funkcjonowania Bydgoskiego Kombinatu Budowy Wschód, zakładów Ceramiki Budowlanej, papierni czy innych przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie Fordonu, bądź uczestniczących w jego budowie
Jak możesz przekazać materiały?
- przez Internet: napisz wiadomość prywatną na fanpage „Fordon na co dzień” lub na mail.fncd@gmail.com
- osobiście: umów się za pomocą messengera lub maila! Chętnie przyjmowane są oryginalne zdjęcia, które zostaną przechowane i zeskanowane