Wystawa na Starym Rynku / Fot. B. Witkowski/UMB
Urszula Tauer obchodziła w kwietniu 103. urodziny. Bydgoska bohaterka była żołnierzem Armii Krajowej i łączniczką w czasie Powstania Warszawskiego. Jej głos zabrzmi na Starym Rynku w czwartek, 1 sierpnia. Minie 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego.
Przez cały czwartek Bydgoszcz będzie upamiętniać 1 sierpnia 1944 roku i godzinę „W”, w której powstańcy ruszyli w bój przeciwko niemieckim oddziałom okupującym stolicę.
– Pragniemy szczególnie uczcić pamięć i niezłomną wiarę powstańców w wolną, niepodległą Polskę – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
– Pamięć o Powstaniu Warszawskim to hołd dla odwagi i determinacji naszych przodków, którzy walczyli o wolność. Bez nich nie byłoby dzisiejszej wolnej Polski – dumnej i niepodległej, pamiętającej o swojej historii – wskazuje wojewoda, Michał Sztybel.
Miasto wspólnie z Urzędem Wojewódzkim oraz Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych z jego szefem, gen. dyw. Arturem Kępczyńskim zorganizowało całodniowe uroczystości, które rozpoczną się o godz. 12, kiedy nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na Skwerze Inwalidów Wojennych na osiedlu Leśnym (pomiędzy ulicami 11 Listopada, Gdańską i Czerkaską). Po mszy w kościele garnizonowym, od godz. 17 zaczynają się uroczystości na Starym Rynku. Można tam obejrzeć już specjalną wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu.
Głos bohaterki
Zgromadzenie na Starym Rynku bydgoszczanie będą mogli m.in. wysłuchać opowieści Urszuli Tauer. To niezwykła postać. Obchodziła w kwietniu 103. urodziny. Miała dwa lata, kiedy z mamą przeprowadziła się ze Lwowa do Bydgoszczy. Był rok 1923, zaledwie trzy lata wcześniej Bydgoszcz powróciła do Macierzy. Pani Urszula była córką Polki i Niemca. Ojciec został we Lwowie. Mama wybrała Bydgoszcz, a córka polskość i polski patriotyzm. Te głębokie uczucia wobec ojczyzny zawdzięcza dziadkowi,
piłsudczykowi. Maturę zdała w Liceum Handlowym w Bydgoszczy tuż przed wybuchem wojny. Dziadek został przez Niemców rozstrzelany we wrześniu 1939 roku. 18-letnia Urszula pomagała jeszcze w Bydgoszczy, w pierwszych dniach września ratować rannych ze zbombardowanego pociągu.
Już w 1941 roku składa żołnierską przysięgę w Związku Walki Zbrojnej. Po przekształceniu ZWZ w Armię Krajową pani Urszula (pseudonim „Ala”) jest łączniczką i kurierką. Dzięki świetnej znajomości niemieckiego jeździ do Berlina, aby tam kontaktować się z komórką AK. W czasie powstania warszawskiego jest łączniczką. Udaje się jej wyjść z Warszawy po upadku powstania razem z cywilami. Potem po dotarciu do Krakowa i ucieczce z transportu wznawia konspiracyjną działalność.
Program wydarzeń 1 sierpnia
Plakat zapraszający na obchody 80. rocznicy wybuchu powstania
- Godzina 12 – uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na Skwerze Inwalidów Wojennych na Osiedlu Leśnym (pomiędzy ulicami 11 Listopada, Gdańską i Czerkaską)
- Godzina 15.30 – msza święta w Kościele Garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju, ul. Bernardyńska 2. Po mszy wspólny przemarsz na Stary Rynek
- Godzina 17 – uroczystości na Starym Rynku
- dźwięk syren alarmowych
- podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego
- wspomnienie historyczne
- wystąpienia okolicznościowe
Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej – emisja filmu pt. „Powstanie Warszawskie” w reż. Jana Komasy. W trakcie uroczystości obejrzeć będzie można także film „Miasto Ruin” oraz wywiad z panią ppłk Urszulą Tauer, pseudonim „Ala”.