Rozbudowany edukacyjny plac zabaw nad Starym Kanałem Bydgoskim czeka już na najmłodszych mieszkańców. Nowy plac bawi i uczy.
Dziś, 8 sierpnia, obchodzimy ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół. To świetna okazja, by zaprosić najmłodszych mieszkańców na rozbudowany pszczeli plac zabaw, który znajduje się za V śluzą na Kanale Bydgoskim, po stronie Okola. To po powiększeniu o elementy dostępne także dla najmłodszych dzieci (gumowe figury pszczół, plastikowe zjeżdżalnie, piaskownicę w kształcie plastra miodu, a także kolejne ławki, huśtawki i mniejszą trampolinę) jeden z największych placów zabaw w naszym mieście.
Cały obiekt uwzględnia potrzeby najmłodszych mieszkańców z niepełnosprawnościami. Dokończenie inwestycji umożliwiło zdobycie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Inwestycję do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski.
Park mieszkaniem dla dziesiątek gatunków pszczół
Pszczeli plac zabaw nie bez powodu powstał przy Starym Kanale Bydgoskim. Okazało się, po badaniach prowadzonych przez przez dr Annę Sobieraj-Betlińską i dr hab. Lucynę Twerd, że występuje tu aż 96 gatunków pszczół. Stwierdzono tu takie gatunki jak np.: murarka leśna, murarka ogrodowa, porobnica włochatka, pszczolinka wiosenna, pszczolinka ruda, trzmiel kamiennik, trzmiel gajowy, trzmiel ziemny i trzmiel leśny.
Co więcej, inne badania, wykonane na zlecenie miasta przez zespół prof. Andrzeja Oleksego, wykazały że w Bydgoszczy „mieszka” 214 gatunków pszczół. Przykładami chronionych gatunków pszczół, często występujących w naszym mieście, są np.: porobnica włochatka, trzmiel rudoszary i trzmiel rudy (najczęściej obserwowany gatunek pszczoły w Bydgoszczy).
Miasto na ekologicznej ścieżce
Bydgoszcz chce chronić pszczoły miodne i dzikie owady zapylające. W 2019 roku przystąpiło do międzynarodowego projektu BeePathNet: „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie. W jego ramach powstała m.in. Pszczela Ścieżka. Tworzy ją 16 punktów na terenie miasta. Znajdziemy wśród nich zarówno tereny zielone przy szkołach i placówkach publicznych, jak i dach Wyższej Szkoły Gospodarki.
– W celu zwiększenia ilości pokarmu dla pszczół opóźniamy i ograniczamy koszenie, nie kosimy roślinności bogatej w kwitnące zioła atrakcyjne dla pszczół. Przy ulach, obok starych drzew owocowych posadziliśmy młode jabłonie, śliwy i grusze, a także lipy. Dla dzikich pszczół wywiesiliśmy domki. Dbamy również o to, aby dzikie pszczoły czuły się w parku dobrze i nie ucierpiały na wprowadzeniu do niego pszczół miodnych – informuje ratusz.
Coraz częściej w miejskiej przestrzeni pojawiają się ule i domy dla owadów. Bydgoszcz jako miasto z ogromną ilością zielonych terenów ma duży potencjał w rozwijaniu projektów związanych z hodowlą pszczół. Bardzo często o ich powstaniu decydują sami mieszkańcy, głosując na konkretne projekty z budżetu obywatelskiego. Niewielkie pasieki odnajdziemy obecnie nawet na dachach budynków. Pierwsze ule postawiono na dachu Kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Ule pszczele stały się też ważnym miejscem na mapie Ogrodów Botanicznych w Myślęcinku, na terenie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, na dachu galerii handlowej „Focus”.
Jak możesz pomóc pszczołom w Bydgoszczy?
– Co możemy zrobić? Wzbogaćmy nasze ogrody, balkony, tarasy itp. o rośliny przyjazne dla pszczół. Pomyślmy o stosowaniu gatunków kwitnących od wczesnej wiosny do jesieni. Ograniczmy stosowanie środków ochrony roślin. Zrezygnujmy z jakichkolwiek oprysków w ciągu dnia. Zaakceptujmy niekoszone trawniki lub opóźniajmy ich koszenie, wkrótce zmienią się one w wielogatunkowe zbiorowiska z roślinami przyjaznymi dla zapylaczy. Należy uświadomić sobie, że skoszone trawniki bez kwiatów, nasadzenia roślin iglastych (np. popularnych tuj), drzewa w odmianach, które nie kwitną, np. wiele odmian kulistych, nie sprzyjają owadom zapylającym. Funkcje ekologiczne takich nasadzeń są bardzo ograniczone.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!