Fotoplastikon z archiwalnymi fotografiami Bydgoszczy stanie przed Młynami Rothera – ależ to będzie oglądanie

Katarzyna Gębarowska, prezeska Fundacji Fotografistka, organizatorka Vintage Photo Festival / Fot. Robert Sawicki

Już niedługo rozpocznie się 10. Vintage Photo Festival w Bydgoszczy. Miłośników fotografii analogowej czeka prawdziwa uczta.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi fotografię analogową? Na to pytanie odpowie 10. edycja Vintage Photo Festivalu – Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej. Rozpocznie się 12 września i potrwa do 13 października.

Jak przypominają organizatorzy Vintage Photo Festival to: jeden z najstarszych i największych festiwali poświęconych fotografii analogowej w Europie.

Miasto od lat może pochwalić się bogatymi tradycjami fotograficznymi, jak i współczesnymi działaniami na rzecz odkrywania na nowo fotografii analogowej. To właśnie tu przez dziesięciolecia produkowano słynne papiery Foton Brom do fotografii czarno-białej, na której polscy artyści tworzyli swoją sztukę. I to tutaj zjeżdża cały świat z nostalgii za dawną fotografią. Tymczasem w ciągu minionego ponad półtora roku  powstało  około 15 miliardów obrazów stworzonych przy pomocy AI, czyli mniej więcej tyle, ile zdjęć wykonano przez pierwsze 150 lat istnienia fotografii. Obecność sztucznej inteligencji w fotografii widać także w konkursach fotograficznych. Mimo to wciąż obserwujemy rosnący trend zainteresowania fotografię analogową, która, paradoksalnie, przeżywa renesans właśnie dzięki postępom cyfryzacji. Dlatego hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „Dziedzictwo” rozumiane jako spuścizna różnorodnych technik fotografii tradycyjnej, archiwów fotograficznych czy koncepcji, które kształtują współczesne trendy oraz prowokuje do przyjrzenia się pragnieniu zachowania dziedzictwa wobec szybko rozwijających się technologii.

        10. Vintage Photo Festival to, jak na jubileuszową edycję przystało, wielkie nazwiska. Sarah Moon, która swoją karierę rozpoczęła jako modelka, szybko przeniosła swoją pasję na drugą stronę obiektywu, stając się ikoną fotografii. Tworzyła dla najbardziej znanych domów mody takich jak  Dior, Yohji Yamamoto, Chanel, Comme des Garçons i Cacharel. Jej unikalny styl i podejście do fotografii mody zdobyły uznanie na całym świecie. Na gali otwarcia festiwalu otrzyma statuetkę „Złotej Rolki” za całokształt twórczości.

Jedną z gościń specjalnych 10. edycji festiwalu będzie Magdalena Wosinska jedna z najbardziej cenionych fotografek w USA, która od początku swojej kariery większość prac tworzy na kliszy.

Na festiwalu ważne miejsce zajmują prace współczesnych twórców, którzy jako środek wypowiedzi sięgają do dawnych technik fotograficznych. Cały program – TUTAJ.

Przed Młynami Rothera stanie mobilny fotoplastikon, prezentujący wystawę archiwalnych fotografii Bydgoszczy zebranych we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Szczególnie mocną stroną festiwalu jest popularyzacja archiwów kobiet artystek, które tworzyły wartościowe zjawiska w polskiej i zagranicznej sztuce współczesnej po 1945 roku. Pojawi się również wątek fotografii jako formy notatki, czyli wystawa zdjęć Agnieszki Osieckiej. Artystka, świetna obserwatorka, traktowała fotografię jako narzędzie do przyglądania się innym.

 Ponadto, partner główny tegorocznej edycji, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, zaprezentuje fragment swojej niezwykle bogatej kolekcji fotografii m.in.: Grzegorza Przyborka, Tadeusza Wańskiego,  Zofii Kulik, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Różyckiego, Joanny Rajkowskiej, Natalii LL oraz Katarzyny Kozyry.

        Projekt współfinansowany jest przez Miasto Bydgoszcz i Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Zapisz się na newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter