Most żelazny w Kłodzku zalewany przez falę powodziową / Fot. Jacek Halicki/ https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=152681140
Jelenia Góra, Nysa, Kłodzko, Głuchołazy. Przez kolejne miasta i wsie południowo-zachodniej Polski przetacza się fala powodziowa. Sytuacja jest krytyczna. Mieszkańcy zostali ewakuowani z zalanych domów. Ruszyła pomoc dla powodzian. Zaangażowały się w nią bydgoskie fundacje i instytucje. Na miejscu są także strażacy z regionu.
W nocy z niedzieli na poniedziałek służby odnalazły ciało zaginionego Krzysztofa Kamińskiego. Wieloletni ordynator szpitala w Nysie zaginął w niedzielę około godziny 16. Wracał do domu po skończonym dyżurze. Niestety nigdy do niego nie dotarł. To 5. oficjalnie potwierdzona ofiara powodzi, która od kilku dni przetacza się przez południowo-zachodnie regiony naszego kraju. Wszystko wskazuje na to, że bilans powodzi będzie wyższy. Wiele miejscowości jest już odciętych od świata, bez prądu i zasięgu sieci komórkowej. Cała Polska ruszyła na pomoc. Pomagają także Bydgoszcz i bydgoszczanie.
Powódź na Śląsku. Jak możemy pomóc?
W pomoc powodzianom włączają się miasto oraz kolejne bydgoskie fundacje, uczelnie i firmy. Pamiętajmy – pomagajmy potrzebującym.
Niezawodni są wolontariusze z BazylikaPomaga i Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłosierdzia. Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Dzięki Wam”, firmą Exclusive Okna, Bramy Drzwi, Materiały Budowlane i hurtownią opakowań adam-pol zbierają nowe ręczniki, koce, śpiwory, materacy, karimaty, kołdry, pościele, wodę, żywność z długim terminem przydatności, środki higieniczne, kosmetyki, bieliznę, baterie i agregaty prądotwórcze. Można również dokonać wpłaty na konto w BNP Paribas Bank Polska SA 16 1600 1185 1828 6061 6000 0001 z dopiskiem „POWÓDŹ”. – Nasze działania wspiera także Urząd Miasta Bydgoszczy. Z darami planujemy udać się do Nysy – informuje Bazylika Pomaga.
Dary można przynosić do bydgoskiej Bazyliki (al. Ossolińskich 2), firmy Exclusive Okna (ul. Leśna 57, Osielsko, Agnieszka Sulkowska (tel. 604 311 415), hurtowni adam-pol i Stowarzyszenia Dzięki Wam (ul. Grunwaldzka 32, wejście od ul. Jasnej i Granicznej). Kolejne miejsca zbiórki darów to: XII LO i Szkoła Podstawowa nr 40 w Bydgoszczy, ul. Puszczykowa (klasa policyjna, opiekun – Małgorzata Kaczmarek), Koło Gospodyń Wiejskich w Jarużynie Jarużyn też się liczy (zbiórka w świetlicy wiejskiej w Jarużynie ul Starowiejska 26, tel. – Aleksandra Chrzanowska 603 439 523), Przychodnia Weterynaryjna FamilyVet przy ul. Osiedlowej, Stowarzyszenie Z Sercem na Dłoni, ul. Siedlecka 8B oraz Fundacja Viktoriia, ul. Kościuszki.
Zbiórkę darów dla powodzian prowadzi też Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Można je zostawiać codziennie w godzinach 8-14 w Auli Atrium przy ul. Chodkiewicza 30. Jak przekazują organizatorzy, dary zostaną posegregowane i przekazane do bydgoskiej Bazyliki, skąd trafią już bezpośrednio na Śląsk.
Natychmiastowe działania podjęła Fundacja Chcepomagam. Jej członkowie uruchomili internetową zbiórkę „Bydgoszcz Pomaga Powodzianom„. „Od pierwszych chwil zalania regionów na południu Polski, Fundacja Chcepomagam skontaktowała się z lokalnymi organizacjami i służbami ratowniczymi, aby poznać najbardziej palące potrzeby. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych artykułów – jedzenia, wody pitnej, środków higienicznych i materiałów do odbudowy. Już teraz potrzebujemy wsparcia, aby dostarczyć pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.” – przekazują organizatorzy na swojej stronie.
– W obliczu tragedii, której doświadczają tysiące ludzi na południu Polski każda pomoc jest ważna. Bydgoszczanki i bydgoszczanie wielokrotnie pokazali, że są otwarci, ofiarni i solidarni. Pokażmy i tym razem, że można na nas liczyć. Jako miasto zachęcamy do wsparcia zbiórek organizowanych przez bydgoskie organizacje pozarządowe mające ogromne doświadczenie w akcjach pomocowych – Fundację Chcepomagam i Stowarzyszenie Dzięki Wam z BazylikaPomaga i Bydgoskim Stowarzyszeniem Miłosierdzia. Jesteśmy w bieżącym kontakcie z tymi organizacjami, będziemy służyć im potrzebnym wsparciem – mówi zastępca prezydenta Łukasz Krupa.
Pomoc finansową dla najbardziej dotkniętych terenów zapowiada również Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. To kolejna instytucja zaangażowana w pomoc.
Zarząd województwa skieruje wniosek do sejmiku województwa o uruchomienie środków finansowych w wysokości miliona złotych na działania interwencyjne i pomoc powodzianom.
Zadania związane ze wsparciem powodzian wzięło też na siebie marszałkowskie samorządowe Stowarzyszenie Salutaris, które podjęło się koordynacji współpracy samorządów lokalnych wchodzących w skład organizacji oraz uruchomi w imieniu samorządu województwa zbiórkę pieniędzy, na które mogą przelewać środki finansowe zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, przedsiębiorstwa oraz samorządy lokalne.
Numer specjalnego subkonta bankowego: 16 1020 5011 0000 9502 0319 0386 z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”. Przedsiębiorstwa i firmy, które chcą przekazać np. materiały budowlane, a także pracujących w branży budowlanej, szczególnie murarzy, stolarzy, monterów i elektryków, a także przedstawicieli innych zawodów, którzy oferują swoje wsparcie przy odbudowie zniszczonych budynków, prosimy o zgłoszenia na adres pomocpowodzianom@kujawsko-pomorskie.pl
Jakie artykuły są teraz najbardziej potrzebne? To przede wszystkim pościele, kołdry, ręczniki, suchy prowiant, środki higieny osobistej, podpaski, powerbanki, baterie, świece, przybory szkolne oraz gry i zabawki dla dzieci, które pozostają w ewakuacji.
W pomoc poszkodowanym włączyła się też Fundacja Piękny Dzień Mamy. Jak informuje Julia Rozworowska, w kolejnych godzinach fundacja będzie informowała o charakterze swojej zbiórki. – Chcemy pomagać mądrze, dlatego potrzebujemy trochę czasu na diagnozę. Aktualności dotyczące zbiórki można śledzić na kanałach social-media Fundacji.
Jedną z największych internetowych zrzutek pieniędzy zainicjowała Fundacja Siepomaga. Na portalu siepomaga.pl zebrano już ponad 3 mln zł. Swój grosz do internetowej skarbonki można dorzucić klikając w LINK. Ogólnopolską zbiórkę finansową uruchomił również Caritas Polska. Wpłat można dokonać na na stronie caritas.pl, przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ lub wysyłając BLIK na numer 668 070 000 tytułem POWODZ.
Powódź 2024. Prognoza dla Kujawsko-Pomorskiego
Jeśli chodzi o poziomy wód w Kujawsko-Pomorskiem, kluczową informacją jest niski stan Wisły. W poniedziałek (16 września) rzeka znalazła się w strefie stanów niskich. W strefie stanów wysokich na terenie województwa znajduje się wyłącznie Noteć. Aktualny stan wody wynosi 292 cm (czas pomiaru: godz. 7). Stan ostrzegawczy dla tej rzeki to 320 cm (brakuje zatem prawie 40 cm), z kolei stan alarmowy to już 360 cm.
Na szczęście korzystna jest prognoza pogody na ten tydzień w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiem. Ma być słonecznie, a przede wszystkim bez deszczu. To wpłynie na poprawę sytuacji na rzekach.
Zapisz się do naszego newslettera!