Co, gdzie i kiedy w Bydgoszczy na weekend. Adam Bielecki, Małgorzata Ostrowska i historyczne spacery

W Bydgoszczy nie ma czasu na nudzenie się w weekend. Przedstawiamy najbardziej atrakcyjne propozycje spędzenia czasu. Od piątku do niedzieli można znaleźć zawsze coś interesującego.

Zaczynamy przedstawianie weekendowych propozycji na spędzenie czasu w mieście.

Festiwal Podróżnicy w Fabryce Lloyda

Festiwal Podróżnicy / Fot. R.Sawicki / UMB

Po raz dwunasty do Bydgoszczy zjadą podróżnicy, którzy opowiedzą w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej o swoich niezwykłych przygodach i doświadczeniach. Gośćmi specjalnymi Festiwalu Podróżników będą himalaiści: Adam Bielecki i Rafał Fronia oraz fotograf National Geographic, Marcin Dobas. Podczas dwóch dni festiwalowych, w piątek i sobotę (16 i 17 września) odbędzie się 16 prelekcji podróżników. Część z nich zawalczy o tzw. Haliki, czyli honorowe nagrody przyznawane na bydgoskim festiwalu za zrealizowaną, inspirującą podróż, pasjonującą wyprawę, ciekawą akcję podróżniczą czy projekt podróżniczy. W piątek – początek od 15, w sobotę – od 11.

Darmowa jazda elektrykiem

Zapowiedź Europejskiego Tygodnia Mobilności
Europejski Tydzień Mobilności / Fot. B.Witkowski / UMB

Runda wokół Starego Miasta za kierownicą samochodu elektrycznego – za darmo w najbliższy weekend (16-17 września). To jedna z atrakcji Europejskiego Tygodnia Mobilności. W ramach ETM, w sobotę i niedzielę (16-17 września), w godz. 12 – 18 za darmo będzie można przetestować pojazdy elektryczne. Tego dnia zamknięty zostanie Most Staromiejski dla ruchu samochodowego.

Cleo zaśpiewa w koncercie PCK

W piątek o godz. 18 w hali Immobile Łuczniczka podsumowanie akcji „Wyprawka dla Żaka”. Odbędzie się w czasie koncertu charytatywnego „PODARUJ DZIECIOM SERCE”. Imprezę uświetni występ artystki CLEO, która również dokona wręczenia plecaków szkolnych dzieciom z ośrodków szkolno-wychowawczych.

Teatr Polski wychodzi w miasto

Konferencja prasowa Teatru Polskiego
Konferencja prasowa Teatru Polskiego / Fot. B.Witkowski / UMB

„Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” to spektakl inspirowany „Antygoną” Sofoklesa, który zespół Teatru Polskiego zagra w piątek i sobotę o godz. 19 w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy pl. Wolności. Mimo remontu głównej siedziby Teatr Polski działa. Spektakle będą się odbywały ciągle na małej scenie oraz w auli I LO, Auli Copernicanum UKW i pawilonie za Rywalem przy ul. Gdańskiej. Odbiór zarezerwowanych biletów możliwy bezpośrednio przed spektaklem w budynku I Liceum Ogólnokształcącego, na godzinę przed spektaklem.

Opera Nova z „Napojem miłosnym”

„Napój miłosny” / Fot. Marek Chełminiak

Operę komiczną Geatano Dionizzettiego proponuje widzom w piątkowy wieczór bydgoska Opera Nova. Początek o godz. 19. Na kolejne przedstawienia „Napoju miłosnego” można się wybrać także w sobotę o 19 i w niedzielę o godz. 18.

Bydgoski Festiwal Muzyczny w Filharmonii Pomorskiej

Bydgoska Fontanna Multimedialna
Gmach Filharmonii Pomorskiej / Fot. B.Witkowski / UMB

Na inaugurację 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego usłyszymy monumentalną kompozycję Krzysztofa Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy”. Koncert rozpoczyna się w piątek o godz. 19. W niedzielę (18 września) natomiast „Dumne One 2.0” z udziałem znanych wokalistek: Małgorzaty Ostrowskiej i Katarzyny Cerekwickiej – to kolejny koncert w ramach 60. BFM. Początek o godz. 17.

Urodziny Kanału Bydgoskiego i Jerzego Sulimy-Kamińskiego

Kanał Bydgoski i Jerzy Sulima-Kamiński będą obchodzić w ten weekend urodziny. To będą dwa dni ciekawych spotkań i wycieczek. Urodzinowe imprezowanie rozpoczyna się w sobotę (17 września) od godz. 16. Tego dnia, w Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ul. Staroszkolnej 10 będzie można przeżyć mnóstwo atrakcji związanych z Jerzym Sulimą-Kamińskim.

Mural w Muzeum Kanału Bydgoskiego
Mural w Muzeum Kanału Bydgoskiego / Fot. B.Witkowski / UMB

W niedzielę (18 września) od godziny 13, w ramach świętowania urodzin Kanału Bydgoskiego warto przyjąć zaproszenie na wycieczkę w historię Bydgoszczy. Od godz. 13 do 16 odbędą się w Muzeum Kanału Bydgoskiego specjalne warsztaty o następującej tematyce: „Bydgoszcz w czasach Potopu”, „Kiedy budowano Kanał Bydgoski” oraz „Życie nad Kanałem w czasie II Rzeczpospolitej”.

Udział we wszystkich spotkaniach i warsztatach jest bezpłatny.

Europejskie Dni Dziedzictwa – zbiory biblioteki bernardynów

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy / Fot. B.Witkowski / UMB

W czasie bydgoskiej odsłony Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można obejrzeć zbiory biblioteki bydgoskiego klasztoru bernardynów, Magazynu Głównego, a także Pracowni Regionalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Biblioteka bernardynów to najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiorów. Jego początki sięgają XV wieku.
Zwiedzanie rozpoczynać się będzie w sobotę (17 września), o każdej pełnej godzinie, od 10 do 14, w grupach liczących po 10 osób.

Wycieczki i spacery po Bydgoszczy

Widok na most im. Jana Kiepury
Widok na most im. Jana Kiepury / Fot. B.Witkowski / UMB

Ta forma weekendowej aktywności, która stała się bardzo popularna. W sobotę (17 września) o godz. 10 rozpoczyna się kolejny spływ kajakowy w ramach cyklu „Zostań turystą w swoim mieście”. Start na Wyspie Młyńskiej w kierunku Zimnych Wód. Obowiązywały wcześniejsze zapisy. W niedzielę (18 września) natomiast od godz. 10 zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim.

Potańcówka z Radiem Pogoda

Pogodna Potańcówka odbędzie się 18 września. Na skwer przy ul. 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich organizatorzy zapraszają od godziny 14. Będzie to czas rozgrzewki przed taneczną imprezą, która potrwa od 18 do 21. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dla młodszych i starszych. Dla zmęczonych tanecznymi pląsami, nie zabraknie strefy relaksu z leżakami i jedzeniem.

Udostępnij: Facebook Twitter