Konkurs Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku. Nagroda dla Bydgoszczy za fordońskie nabrzeże

Nabrzeże w Starym Fordonie / Fot. Sz. Makowski /

Kompleksowa rewitalizacja Starego Fordonu to jedno z najważniejszych zadań, które stało przed miastem. Zakończyła się sukcesem, co doceniono w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku. Nagrodę w obecnej edycji otrzymała rewitalizacja nabrzeży Wisły w Starym Fordonie.

„Rewitalizacje terenów nabrzeży Wisły w Starym Fordonie” w ramach zadania: Rewitalizacja społeczno-gospodarcza Starego Fordonu – Etap I” – tak się nazywa oficjalnie inwestycja, która otrzymała nagrodę w konkursie i została doceniona na gali, która odbyła się w piątek (28 września) na Zamku Królewskim w Warszawie.

Miejska inwestycja w rewitalizację nabrzeży zdobyło wyróżnienie Modernizacji Roku w kategorii „Rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych”.

Zamek Królewski to tradycyjne miejsce, w którym od lat organizatorzy konkursu „Modernizacja Roku/Budowa XXI wieku” kończą kolejne edycje. Sam konkurs ma już niemal 30-letnią historię. „Dwadzieścia osiem lata temu mieliśmy pomysł i nadzieję, że najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji uda nam się wypromować i… udało się, jesteśmy jedynym Konkursem tego typu. Najwyższy laur – statuetka i Tytuł „Modernizacja Roku” lub Tytuł „Budowa XXI wieku” jest obiektem pożądania wielu zarówno inwestorów, wykonawców, jak i projektantów. Ranga Konkursu i jego zasięg rośnie nieprzerwanie od 28 lat. Coraz większa liczba nadsyłanych zgłoszeń od kilkudziesięciu w roku 1999 po przez 520 w roku 2006, 420 w roku 2007, 621 w roku 2008, 703 w roku 2009, 803 w 2010, 823 w 2011, 922 w 2012 i liczba zgłoszeń nie spada, aż do teraz” – piszą organizatorzy ze Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

Bydgoszcz otrzymała już nagrodę za rewitalizację Młynów Rothera – teraz wyróżniono inwestycję związaną z nabrzeżem Wisły w Starym Fordonie. Powstało tam nabrzeże, bulwar nadwiślański, place zabaw, miejsca do rekreacji. Nabrzeże stało się ulubionym miejscem spacerów nie tylko mieszkańców Fordonu. Inwestycja ta była ważnym elementem odbudowy i rewitalizacji Starego Fordonu, który w tym roku obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich, a od 1973 roku jest częścią Bydgoszczy. Całkowicie odnowiono rynek, uliczki, trwają remonty kamieniczek.

Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!

Udostępnij: Facebook Twitter