Na Szwederowie powstaje minitężnia solankowa. Będzie atrakcją skweru przy basenie

Prace przy budowie mini-tężni na Szwederowie już trwają / Fot. UMB

Szwederowiacy od wiosny będą mogli inhalować się przy minitężni. To będzie szósta taka instalacja w naszym mieście. Jej budowę wybrali sami mieszkańcy, podczas głosowania nad Bydgoskim Budżetem Obywatelskim.

Prace przy budowie tężni rozpoczęły się kilka dni temu. Skwer Alojzego Bukolta jest już rozkopany. Nowa obiekt będzie najważniejszym elementem w tym miejscu. To zielony teren z alejami w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 63. Minitężnia na Szwederowie będzie bardzo podobna do istniejących już w naszym mieście, zrealizowanych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – na Wyżynach (ul. Modrakowa), Osowej Górze (ul. Wielorybia), w Fordonie (ul. Hallera), w Myślęcinku (polana Różopole) oraz w Starym Fordonie (ul. Targowisko).

Obecnie trwają prace związane z budową nowych ścieżek i przyłączy pod tężnię. Koszt inwestycji to prawie 800 tysięcy złotych. Ma być gotowa na wiosnę.

Budowa mini-tężni na placu Bukolta / Fot. UMB

Jest ona zaprojektowana w konstrukcji drewnianej z wypełnieniem tarniną. Obiekt na Szwederowie będzie miał wysokość niespełna 4 metrów i długość 12 metrów. Konstrukcja umieszczona zostanie na żelbetowej płycie koryta ociekowego, które jednocześnie stanowić ma płytę fundamentową. Wokół tężni ustawione zostaną ławki, kosze na odpady, tablica informacyjna i stojaki na rowery. Projekt zakłada też utwardzenie ścieżek wokół tężni, oświetlenie terenu. W pobliżu pojawią się nowe krzewy i trawy ozdobne.

Mini tężnia na wyżynach
Mini tężnia na Wyżynach / Fot. B.Witkowski / UMB

Minitężnie solankowe wspomagają nawilżenie śluzówki i mają na celu profilaktykę nieżytu górnych dróg oddechowych. Inhalacje z solanki pozwalają także lepiej znosić stres i niwelować ogólne wyczerpanie.

Sportowe centrum na Szwederowie

Niedawno na terenie SP 63 powstała siłownia plenerowa z urządzeniami do kalisteniki. Posiada ona szereg urządzeń rekreacyjnych umożliwiających ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru ciała. Konstrukcje składają się z drążków, poręczy czy kółek gimnastycznych. Przy urządzeniach – gdzie zachodzi ryzyko upadku – wykonano bezpieczną nawierzchnię z piasku płukanego. Miejsce do ćwiczeń znalazło się przy asfaltowym boisku.

Tereny wokół szwederowskiej podstawówki są od kilku lat jednym z ulubionych miejsc aktywnego wypoczynku dla mieszkańców. Przy szkole są również m. in. basen, zespół boisk orlik, bieżnia naturalna i plac zabaw.

Zapisz się do newsletter „Bydgoszcz Informuje”!

Udostępnij: Facebook Twitter