Targi pracy w naszym mieście cieszyły się dużym zainteresowaniem / Fot. B. Witkowski/UMB
Odwiedzający targi pracy mogli za darmo wykonać zdjęcie do CV, porozmawiać z konsultantami zawodowymi. Przede wszystkim jednak poznali oferty pracy z bydgoskich firm.
Uczniowie, studenci, jak i starsze osoby – szerokie było grono gości, którzy przybylido Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego w Myślęcinku. Czekali już tam na nich wystawcy z ofertami pracy. Targi pracy cieszyły się dużym zainteresowaniem o czym świadczył mocno zapełniony potężny parking przed halą przy ul. Gdańskiej. A do tego funkcjonowała jeszcze darmowa linia autobusowa.
Na bydgoskich IX Targach Pracy stoiska wystawiły m. in. firmy z branży przemysłowej. Pracowników poszukiwały tak znane przedsiębiorstwa jak Metalkas, PESA; z branży budowlanej – Ebud, Alstal. Oferty pracy przedstawiały także markety, sieci handlowe Biedronka, Lidl, Kaufland. Były też spółki i instytucje związane z miastem: Miejskie Zakłady Komunikacyjne czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Tragi Pracy 2024. Dużo firm i dużo pracowników
– W większości są to wystawcy, z którymi współpracowaliśmy już we wcześniejszych edycjach. Zazwyczaj są to miejsca, gdzie jest zatrudnionych bardzo dużo osób, więc ta rotacja pracowników jest spora i ciągła. Dzisiaj jest z nami ponad 35 firm. Jest też 15 stoisk doradczych. Dla odwiedzających targi, miasto uruchomiło darmową linię z przystanku na Dworcu Leśnym do hali BCTW. Podczas tego wydarzenia odbywają się również warsztaty dla pracodawców oraz odwiedzających. Na szkoleniach pokazujemy jak pisać CV według aktualnych trendów. Będzie też warsztat pt.: „A co jeżeli do mnie zadzwonią?” Poruszymy na nim temat rozmowy z pracodawcą po przejściu procesu rekrutacyjnego – powiedziała Magdalena Zach, organizator targów, kierownik ds. marketingu i PR w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Bydgoszczy.
W BCTW można było wykonać zdjęcie do CV, a potem wraz z konsultantem stworzyć przykładowy życiorys zawodowy i go wydrukować.
Bezrobocie w Bydgoszczy ciągle niskie
BCTW odwiedziły we wtorek setki mieszkańców Bydgoszczy i okolic. – O targach dowiedziałem się na przystanku tramwajowym. Szukam odpowiedniej dla siebie pracy, bo jestem z zagranicy. Myślę, że mogę coś dla siebie znaleźć. Dobrze, że tworzone są takie wydarzenia, gdzie mamy przegląd wielu ofert – powiedział Igor.
A pani Monika przyznała: – Na takich targach jestem pierwszy raz. Dowiedziałam się o nich z radia. Obecnie szukam pracy po kilkunastu latach pobytu za granicą, chciałabym znaleźć ją w Bydgoszczy.
Wszyscy wystawcy wspominali o sporej liczbie wakatów. W zakładach PESA jest ich około pięciuset. – Brakuje wszystkich specjalistów. Poszukujemy szczególnie osób do pracy przy obróbce metali – ślusarzy, spawaczy czy także elektryków, którzy są przydatni przy tworzeniu konstrukcji i montowaniu elementów pojazdów szynowych – mówi nam przedstawicielka firmy.
Zaglądamy też do stoiska Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy – Podchodzą do nas głównie osoby bezrobotne, aby zobaczyć oferty pracy. Udzielamy informacji o naszych usługach, np. o dotacjach – mówi Monika Góralska z Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy.
Na koniec sierpnia 2024 w PUP zarejestrowanych było 3 521 osób bezrobotnych z Bydgoszczy, co daje 2,3 proc. stopy bezrobocia. Nieco większe jest, gdy weźmiemy pod lupę cały powiat, wynosi ono 3,1 proc. – We wrześniu stopa utrzymała się na podobnym poziomie – dodaje Joanna Wójcik z PUP.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!