Dzień Edukacji Narodowej 2024. Nagrody i medale dla pedagogów z Bydgoszczy i regionu [ZDJĘCIA]

Uroczystość w auli Politechniki Bydgoskiej / Fot. B. Witkowski/UMB

140 nauczycieli i dwunastu dyrektorów placówek oświatowych uhonorowano nagrodami Prezydenta Miasta Bydgoszczy. – Jeżeli nie lubicie swojej pracy to ją zmieńcie. Jeżeli lubicie, to sukcesy przyjdą same – radzi młodym nauczycielom Irena Szwankowska, dyrektorka SP z Raciąża, odznaczona w czasie uroczystości przez wojewodę Michała Sztybla.

Tegoroczne obchody odbyły się w auli Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej. Uczestniczyli w nich m.in. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel oraz kujawsko-pomorska kurator oświaty Grażyna Dziedzic. Zaproszonym pedagogom za codzienną pracę podziękował gospodarz miejsca, rektor PBŚ prof. dr hab. inż. Marek Adamski. – Jesteśmy jedną wielką edukacyjną rodziną. Państwo zaczynacie edukację, a my ją kończymy. Takie Rzeczypospolite będą jak ich przyszłych studentów przygotowanie. A to właśnie państwo tych studentów przygotowujecie, za co bardzo serdecznie w imieniu społeczności akademickiej dziękuję. Chciałbym złożyć wszystkim najserdeczniejsze gratulacje i życzę wszystkim, aby ten Dzień Edukacji w sercu u każdego z państwa był przez 365 dni w roku.

Trzeba lubić swoją pracę

Jako pierwsza odznaczenie państwowe – Srebrny Krzyż Zasługi za wzorowe i sumienne wykonywanie swoich obowiązków z rąk wojewody odebrała Irena Szwankowska, emerytowana dyrektor Szkoły Podstawowej w Raciążu. Na pytanie, jak codzienną pracą zasłużyć na takie odznaczenie, odpowiedziała skromnie – Nie wiem. Po prostu trzeba robić to, co się lubi. To wszystko. To jest naprawdę prosta sprawa. Jak człowiek nie lubi swojej pracy, to się w niej nie spełni i nie realizuje pewnych rzeczy. Jeśli lubi robić coś dla innych, współdziałać z nimi, pracować z zespołem – tak jak ja z gronem nauczycielskim to można zdziałać wiele rzeczy – skomentowała po odebraniu nagrody. Przyznała również, że nie zawsze marzyła o karierze nauczycielki. – Właściwie nigdy nie chciałam być nauczycielką, ale bardzo lubiłam czytać książki. Nauka daje wolność i niezależność myśli. Jaką radę dałabym młodym nauczycielom? Jeżeli nie lubicie swojej pracy to ją zmieńcie. Jeżeli lubicie, to sukcesy przyjdą same. Trzeba być zawsze pozytywnie nastawionym do ludzi. Jestem naprawdę mile zaskoczona i cieszę się, że doceniono to, co robiłam przez 30 lat jako dyrektor szkoły  – dodała Irena Szwankowska.

Nagrody dla bydgoskich nauczycieli i dyrektorów

– W takie dni jak ten zawsze wracam myślami do swoich nauczycieli. Wracam do nich, bo te osoby podobnie jak dziś państwo, były moimi przewodnikami. Zachęcali mnie do nauki, również tych przedmiotów za którymi nie przepadałem. W szkole podstawowej i szkole średniej młody człowiek nabywa kapitał. Pojawiają się zainteresowania, które przekuwają się na dalszą ścieżkę zawodową i edukacyjną – zwrócił się do zgromadzonych gości Rafał Bruski. Wręczył nagrody 140 nauczycielkom i nauczycielom oraz dwunastu dyrektorów placówek oświatowych. W sumie to 988 tys. złotych.

Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz realizację innych zadań statutowych otrzymali dyrektorzy bydgoskich szkół i placówek oświatowych. Nagrodzeni to:

  • Małgorzata Ossendowska – Marczak – dyrektor Przedszkola nr 28 Angielskojęzycznego „Mały Poliglota”,
  • Lilianna Gaszak – dyrektor Przedszkola nr 48 „Pod Sosnami”,
  • Beata Grabowska – dyrektor Przedszkola nr 61 Integracyjnego,
  • Agata Dopke – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Sportowymi,
  • Tomasz Gadziński – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego,
  • Barbara Górecka – Kanarkowska – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3,
  • Dorota Stolarska – dyrektor Zespołu Szkół nr 18,
  • Mirosława Glaza – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego,
  • Alina Mazur – dyrektor Zespołu Szkół Handlowych,
  • Ewa Ankiewicz – Jasińska – dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1,
  • Anna Janecka – dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych ,
  • Adam Łętocha –dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2

W czasie uroczystości przyznano także nagrodę Ministra Edukacji w uznaniu szczególnych zasług w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Otrzymały je Ewa Tomasik – emerytowana dyrektor Przedszkola nr 34 „Mali Odkrywcy” i Arletta Popławska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 32 z Oddziałami Sportowymi i Dwujęzycznymi. Maria Konarzewska, dyrektor Bursy nr 1 otrzymała odebrała wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie „Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji”.

Dwie dyrektorki bydgoskich szkół wyróżniono nagrodą Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. To Magdalena Popielewska – dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Aldona Sobień – dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego.

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę nadanym za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej – postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowani zostali: Ilona Klinikowska – dyrektor Przedszkola nr 11, Elżbieta Sergot – dyrektor Przedszkola nr 16, Agata Dopke – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Sportowymi, Jarosław Jagodziński – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 56 z Oddziałami Integracyjnymi, Małgorzata Rogowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 65 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi, Małgorzata Gładyszewska – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 4.

Medalem Komisji Edukacji Narodowej nadanym za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania – decyzją Ministry Edukacji uhonorowani zostali:

  • Aleksandra Lemańska – dyrektor Przedszkola nr 49,
  • Mirosława Karpińska – dyrektor Przedszkola nr 68 „Wesołe Smyki”,
  • Katarzyna Borkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi,
  • Michał Czajkowski – dyrektor Zespołu Szkół i Placówek nr 1,
  • Mirosław Chojecki – dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego,
  • Justyna Ormanowska – dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich
  • Anna Janecka – dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych

Obchody Dnia Edukacji Narodowej uświetniły występy Judyty Wendy – aktorki Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. – Przez wszystkie lata swojej edukacji byłam tu w Bydgoszczy, to moje rodzinne miasto. To, że dziś jestem tutaj i zawodowo zajmuję się aktorstwem i śpiewaniem, zawdzięczam moim nauczycielkom ze Szkoły Podstawowej nr 31. Dzięki wspaniałym nauczycielkom, które tam spotkałam uwierzyłam w to, że ma to sens i faktycznie mam jakieś predyspozycje ku temu – powiedziała artystka.

Udostępnij: Facebook Twitter