Okładka jednej z gazet znalezionych w kapsule / Fot. Marcin Jarzembowski/ Diecezja Bydgoska
Na wieży kościoła Klarysek znaleziono kapsułę czasu sprzed 123 lat. Był w niej list do potomnych, monety oraz niemieckie gazety i broszury z początku XX wieku. Te rzeczy wrócą w to samo miejsce, ale wzbogacone o współczesne ślady dla potomnych.
Od kilku dni wokół wieży kościoła rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli popularnych Klarysek wznoszą się rusztowania. Trwają prace nad odrestaurowaniem tej części budowli wraz z jej zabytkową kopułą. Podczas demontażu znaleziono ołowianą kapsułę czasu. O odkryciu powiadomiła Diecezja Bydgoska w poniedziałek, 28 października.
Znajdował się w niej w niej list dla potomnych od Hansa Schmiedera, ówczesnego burmistrza Bydgoszczy (Brombergu), napisany niemieckim gotykiem z 22 lipca 1901 roku. Mówi on m. in. o historii świątyni. Trwa jeszcze jego dokładne tłumaczenie.
W kopule znajdowały się również księga adresowa Bydgoszczy na rok 1901, dokument ukazujący budżet miasta Bydgoszczy na rok 1901, broszurka o historii bydgoskiej straży pożarnej (Klaryski były wykorzystywane przez Niemców jako remiza strażacka), trzy monety: 2, 5, i 10 fenigów z 1875, 1889 i 1874 roku. A także egzemplarze niemieckich gazet ukazujących się w Bydgoszczy: Ostdeutsche Presse, Bromberger Zeitung, Bromberger Tageblatt, Ostdeutsche Rundschau, Ostdeutsche Lokal Anzeiger, Bromberger Stadt Anzeiger.
– Prasa, zachowana w dobrym stanie datowana jest na 14 lipca 1901 roku. Odkrycie związane jest z remontem kościoła. W tym roku przewidujemy wykonanie kopuły i całej wieży, a w przyszłym – nastąpi wymiana całego dachu – powiedział ks. infułat Stanisław Kotowski, proboszcz katedry bydgoskiej, do której należy filialna świątynia.
Kapsuła za 2-3 tygodnie powinna wrócić w to samo miejsce. – Umieścimy i zabezpieczymy kapsułę. Musimy to zrobić teraz, kiedy trwa remont wieży. Zrobimy kopie znalezisk, a także zostawimy po jednym egzemplarzu tych gazet, których były po dwie sztuki. Na pewno napiszemy współczesne przesłanie do potomnych oraz dorzucimy obecne gazety i inne materiały – powiedział nam duchowny.
Kościół Klarysek. Świątynia, twierdza i remiza
Kościół przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej i Jagiellońskiej to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Bydgoszczy. Jednonawowa gotycko-renesansowa świątynia została wzniesiona pomiędzy 1582 a 1618 rokiem. Pieczę nad kościołem sprawował zakon sióstr św. Klary, które przybyły do Bydgoszczy w 1615 roku. Remontowaną wieżę wzniesiono w latach 40. XVII wieku. Kilkukondygnacyjna wieża, zwieńczona barokowym hełmem pełniła nie tylko funkcje estetyczne, ale i obronne. W dolnej części znajdowały się otwory strzelnicze.
W zaborze pruskim klasztor sekularyzowano. W świątyni przestano sprawować kulty religijne. W czerwcu 1848 r. podczas wichury z kościoła zleciała metalowa konstrukcja hełmu. Rok później zastąpiono ją niskim, ośmiopołaciowym daszkiem namiotowym. W roku 1875 budowlę przeznaczono na remizę strażacką, wydzielając pomieszczenia na wozy gaśnicze i stajnie dla powstałej Zawodowej Straży Pożarnej. Bramę dla konnych wozów przebito w ścianie od strony ul. Jagiellońskiej. Stajnie i magazyn na furaż dla koni mieścił się w budynku sąsiednim. W roku 1901, z którego pochodzi kapsuła czasu, zamontowano na wieży zegar z dwiema tarczami oraz zrekonstruowano barokowy hełm wieży.
Po powrocie Bydgoszczy na mapy Polski w 1920 roku świątynia znów zaczęła pełnić funkcje sakralne. Obecnie opiekę duszpasterską nad kościołem sprawuje Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.
Zapisz się do newslettera „Bydgoszcz Informuje”!