Scena z „Kill Me” Mariny Otero / Fot. Teatr Polski
W piątek (8 listopada) początek Festiwalu Prapremier. Na scenie w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczego w Myślęcinku zobaczymy spektakl Susanne Kennedy „Angela (A Strange Loop)”. To jedna z najgłośniejszych twórczyń współczesnego teatru w Europie.
Do Bydgoszczy przyjadą głośne nazwiska teatralnej awangardy. Towłaśnie przede wszystkim niemiecka reżyserka Susanne Kennedy i argentyńska choreografka Marina Otero. Festiwal Prapremier rozpoczyna się 8 listopada (godz. 19, Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze w Myślęcinku) się od spektaklu „Angela (A Strange Loop) przygotowanego przez Kennedy i Markusa Selga. Kennedy jest autorką głośnej interpretacji „Trzech sióstr” Czechowa. Ogromną rolę w jej przedstawieniach odgrywają elementy sztuki wizualnej.
Teatr Polski, zapraszając na piątkową inaugurację, pisze: „Jest to zbliżenie na życie kobiety, medytacja nad chorobą oraz przynależnością. Towarzyszymy Angeli w codziennych sytuacjach: pobudce i spaniu, narodzinach i rodzeniu, starzeniu się i śmierci. Aż wreszcie, widzimy moment, w którym zapada w chorobę. To hiperzapalenie staje się stanem obejmującym wszystko. Głowa oraz ciało Angeli są scenerią, krajobrazem, sceną. Gdy jej sny nabierają kształtu, jest zmuszona stawić im czoła”.
Niemniej znana jest Marina Otero, która pokaże swe widowisko „Kill me” cztery dni później (12 listopada, godz. 19, BCTW). Spektakl jest częścią projektu „Remember to live”. – Zamierzam prezentować w nim różne wersje sztuk do dnia mojej śmierci. Wkraczając w stereotypowy kryzys wieku średniego, zaczęłam nagrywać wszystko, co robiłam: z otwartym sercem przez 24 godziny na dobę, nagrywałam wszystko. Aż pewnego dnia upadłam, otrzymałam diagnozę psychiatryczną i zdecydowałam, by zrobić z tego mój kolejny projekt tłumaczy Otero.
Na scenie w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku będzie można zobaczyć jeszce jeden spektakl 14 listopada (godz. 19) „Młody mężczyzna” w reż. Katarzyna Kalwat. ZDMiKP uruchamia specjalną linię 204, którą będzie można dojechać na pokazy 8, 12 i 14 listopada w BCTW. Pozostałe przedstawienia są prezentowane na małej scenie Teatru Polskiego.
– Tegoroczne hasło festiwalu Progres/Regres jest związane z dychotomią współczesnego świata. Żyjemy w czasach, gdy dokonuje się szybki postęp technologii a z drugiej strony mamy wojnę w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, kryzysy klimatyczny i gospodarczy – tłumaczy Julia Holewińska, która wspólnie z Wojciechem Farugą przygotowali tegoroczny Festiwal Prapremier.
W tym roku obok przedstawień festiwalowych rozstrzygnięta zostanie kolejna edycja Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy Aurora.
Program Festiwalu Prapremier
8 listopada, godz. 19, BCTW w Myślęcinku: „Angela (A Strange Loop), reż. Susanne Kennedy
10 listopada, godz. 19, Teatr Polski, mała scena: „Syn” reż. Bobi Pricop
12 listopada, godz. 19, BCTW: „Kill me”, reż. Marina Otero
13 listopada, godz. 19, Teatr Polski: „Wiele końców świata” – wykład performatywny; Julia Holewińska, Radosław Duda, Tomasz Szerszeń
14 listopada, godz. 19, BCTW: „Młody mężczyzna”, reż. Katarzyna Kalwat
15 listopada, godz. 19, Teatr Polski: „Kto zabił mojego ojca”, reż. Andrei Majeri
17 listopada, godz. 19, Teatr Polski: „ahat ili. Siostra bogów”, reż. Anna Augustynowicz
Nagroda „Aurora”
17 listopada, godz. 17, Teatr Polski, debata finalistów
18 listopada, godz. 19, Galeria Miejska bwa: szkic sceniczny „Say Hi to Abdo”, reż. Piotr Pacześniak
19 listopada, godz. 19, Teatr Polski: szkic sceniczny „Luter/von Bora, reż, Anita Sokołowska
20 listopada, godz. 19, Galeria Miejska bwa: szkic sceniczny „Gdzie drzewa lśnią. Zbiór bajek i innych wymysłów” reż. Mateusz Jakimiak, Mateusz Altman
21 listopada, godz. 19, Teatr Polski: szkic sceniczny „Na literę F” reż. Małgorzata Warsicka
22 listopada, godz. 19, Galeria Miejska bwa: „Norman Freeman: reż. Michał Kotański