Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych zapewnia żołnierzom wszystko, co potrzebne do ich codziennego funkcjonowania / Fot. R. Sawicki / UMB
– Bydgoszcz jest jednym ze strategicznych miast w Polsce na mapie bezpieczeństwa kraju – mówił podczas wizyty w Bydgoszczy Stanisław Wziątek, wiceminister obrony.
Sytuację w Nitrochemie, Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 i… Muzeum Wojsk Lądowych osobiście sprawdzał goszczący w Bydgoszczy Stanisław Wziątek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Stanisław Wziątek był wojewodą zachodniopomorskim, a także burmistrzem Połczyna-Zdroju. Wcześniej przez jakiś czas związany był z naszym miastem – ukończył studia z zakresu wychowania obronnego na Wydziale Humanistycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) w Bydgoszczy.
– (Bydgoskie) Przedsiębiorstwa z branży wojskowej mają dla nas strategiczne i kluczowe znaczenie. Mogą odgrywać ogromną rolę w zakresie produkcji amunicji wielkokalibrowej i dlatego też – zwłaszcza do Nitrochemu – musimy doprowadzić infrastrukturę komunikacyjną i drogową oraz przygotować wszystkie porozumienia, aby potencjał Nitrochemu był pełniej wykorzystywany dla potrzeb Polskich Sił Zbrojnych i naszego bezpieczeństwa – deklarował wiceminister.
Zapowiedział również w Bydgoszczy rychłe zakończenie projektu „Orlik” (bezzałogowych statków powietrznych), w który zaangażowane są Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy. – To projekt, który może mieć znaczenie dla podniesienia zdolności działania wojska, dlatego chcemy aby jak najszybciej ten projekt mógł być zwieńczony i zakończony – stwierdził Stanisław Wziątek.
Dodał, że Bydgoszcz to również Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. – To główna instytucja zaopatrująca wojsko we wszystko co jest potrzebne do jego codziennego funkcjonowania. To realizator programu „Szpej”, który gwarantuje najwyższej jakości wyposażenie indywidualne polskiego żołnierza. Stworzy możliwości zamówień w polskich firmach, które dostarczą umundurowanie i wyposażenie indywidualne żołnierza.
Minister podkreślił, że wojsko zwiększa potencjał funkcjonowania rynku pracy w Bydgoszczy i regionie kujawsko-pomorskim i staje się jednym z najpoważniejszych pracodawców. – Wierzę, że wojsko jest odbierane przez mieszkańców jako pracodawca sprawdzony, wiarygodny i taki, który gwarantuje perspektywą rozwoju, zwłaszcza dla młodych ludzi. Chcemy przyjmować więcej ludzi do wojska – w tej chwili stan sił zbrojnych to ok. 205 tysięcy żołnierzy, w przyszłym roku chcemy, by było to 238 tysięcy żołnierzy. Także tu, w regionie dużo młodych osób będzie mogło znaleźć miejsce do aktywności zawodowej i wyrażenia swojego patriotyzmu – zapewnił Stanisław Wziątek.
W Bydgoszczy pojawił się również prof. Wojciech Bal, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwie Obrony Narodowej, który wraz z ministrem odwiedził Muzeum Wojska Lądowych w naszym mieście. – MWL prowadzi działania, które mogą znakomicie wpłynąć na popularyzację idei bezpieczeństwa i wzbudzać w społeczeństwie poczucie patriotyzmu. Chcemy, by działało na jak najwyższym poziomie. Dowiemy się w jaki sposób możemy pomóc w realizacji tych planów – mówił minister.
Zapisz się do newslettera Bydgoszcz Informuje!